Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jaki termin na wystawienie faktury?

Jaki jest termin wystawienia faktury VAT po dostarczeniu towaru na list przewozowy, bo dysponuje tylko listem przewozowym i nie wiem czy go mogę dalej sprzedać?

Termin ten wynosi 14 dni od dnia dostarczenia listu przewozowego. Ogólną zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, jest, że w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. Jednocześnie w art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy stwierdzono, iż obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku od towarów i usług stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Przy czym za usługi transportu międzynarodowego uważa się m.in. przewóz lub inny sposób przemieszczenia towarów z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty.

Aby można było zastosować stawkę 0-procnetową, podatku podatnik świadczący usługi transportu międzynarodowego musi dysponować odpowiednimi dowodami wskazującymi na realizację tych usług. W art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy określono, iż dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług transportu międzynarodowego są w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora. List przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany jest wyłącznie w komunikacji międzynarodowej. Jednoznacznie z niego wynika, że w przypadku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim.

Usługa transportu towarów z Polski na odcinku krajowym podlegać będzie opodatkowaniu, przy odpowiednim udokumentowaniu, stawką 0-procentową natomiast na odcinkach poza Polską według regulacji państw, przez które transport się odbywa, a co za tym idzie odcinek ten nie będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce. Usługa taka winna być udokumentowana fakturą na podstawie art. 106 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur zawarto w § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Między innymi w punkcie 9 ust. 1 przywołanego § 12 określono, iż faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży winna zawierać sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu. Mając zatem na uwadze przytoczony przepis, przy przewozie przesyłki towarowej nadawca wypełnia list przewozowy, termin zaś płatności wynosi 14 dni, licząc od dnia wystawienia faktury.

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.