Jaki ZUS dla początkującej firmy?

Osoby myślące o założeniu własnej firmy najczęściej obawiają się wysokich składek na ZUS. Wątpliwości potęguje fakt, że „haracz” na ZUS młody przedsiębiorca musi płacić niezależnie od tego czy jego firma ma już jakieś zyski czy nie. Warto jednak pamiętać, że osoba rozpoczynająca przygodę z biznesem może skorzystać z dwuletniej ulgi w opłacaniu składek do ZUS, co pozwala obniżyć miesięczne płatności o 470 zł i przetrwać najtrudniejszy okres dla młodej firmy.

Łącznie wysokość składek dla osób prowadzących działalność (przy założeniu, że opłacają składkę wypadkową w wysokości 1,8 proc. i dobrowolnie składkę chorobową) wynosi obecnie 783,34 zł miesięcznie. Trzeba je opłacać bez względu na dochód osiągany z tytułu prowadzonej działalności.” – czytamy w „Gazecie prawnej”.

„Ponieważ jednak dla osób debiutujących w biznesie kwota ta może stanowić wysokie obciążenie, ustawodawca wprowadził dla nich specjalne rozwiązanie. Wybrane osoby, które rozpoczynają prowadzenie swojej firmy 25 sierpnia 2005 r. lub później mogą korzystać z ulgi w opłacaniu składek do ZUS. Przez pierwsze dwa lata od daty rozpoczęcia wykonywania działalności opłacają składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe (dobrowolna) od preferencyjnej podstawy wymiaru. Nie opłacają składki do Fundusz Pracy.” – pisze „Gazeta prawna”.

„Podstawa do obliczenia składek jest zdecydowanie niższa niż ta, którą opłacają osoby już prowadzące działalność. Wynosi nie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ale 30 proc. minimalnego wynagrodzenia (przez cały 2008 rok 337,80 zł, tj. 30 proc. z kwoty 1126 zł). Początkujący biznesmen zapłaci więc do ZUS z tytułu składek na ubezpieczenia miesięcznie 100,57 zł zamiast 570,56 zł. Do tej kwoty trzeba doliczyć jeszcze składkę na ubezpieczenie zdrowotne – 212,78 zł. Koszt prowadzenia firmy takiej osoby wyniesie więc łącznie 313,35 zł miesięcznie, a nie tak jak dla pozostałych osób prowadzących działalność 783,34 zł. Miesięcznie można więc zaoszczędzić prawie 470 zł, a w ciągu dwóch lat ponad 11 tys. zł.” – informuje gazeta.

Ulga na ZUS dla początkujących przedsiębiorców cieszy się dużym zainteresowaniem. Jak poinformowały Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości prawie 400 tys. osób skorzystało już z ulgi na ZUS dla startujących firm. Co jest ważne nie zmniejszyła się liczba firm płacących składki zgodnie z podstawową stawką. Nie potwierdziły się zatem liczne obawy, że wprowadzenie obniżonej składki spowoduje masowe unikanie płacenia podwyższonej stawki.

Więcej w „Gazecie prawnej”, w artykule „Zakładający firmę zyskuje 11 tys. zł na ZUS”, autorstwa Bartosza Marczuka