Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jakich błędów należy unikać, aby otrzymać zwrot VAT za materiały budowlane

Wypełnienie wniosku o zwrot VAT za materiały budowlane nie jest sprawą prostą. Mogli się o tym przekonać podatnicy, którym urzędy skarbowe odrzuciły te wnioski. Według urzędników to korekta faktur jest najczęstszym błędem przy zwrotach VAT. Problemy stwarza również brak numeru PKWiU na fakturach. Jeśli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo wypełnić wniosek o zwrot VAT, przeczytaj ten poradnik. Ucz się na błędach innych.

Jak prawidłowo przygotować wniosek o zwrot VAT?

Ministerstwo Finansów przygotowało wzór wniosku o zwrot VAT. Nie jest to jednak wniosek powszechnie obowiązujący. Nie we wszystkich urzędach skarbowych będzie dostępny, można go jednak znaleźć na internetowych stronach ministerstwa (www.mf.gov.pl). Czasami podatnik będzie musiał przygotować wniosek samodzielnie. Ułatwi to z pewnością lektura wniosku przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Wskazówek dotyczących przygotowania wniosku nie brak też w samej ustawie. Jej przepisy wskazują precyzyjnie, co w takim wniosku powinno się znaleźć. Mimo to, podatnicy często popełniają w przygotowanych wnioskach błędy – alarmują urzędnicy. Dlatego w wielu urzędach skarbowych, w obawie przed koniecznością poprawiania błędów we wnioskach o zwrot VAT, na własną rękę drukowane są formularze zaproponowane przez Ministerstwo Finansów. Do wniosku trzeba też dołączyć załączniki. Ich wzór również został przygotowany przez ministerstwo.

O czym trzeba pamiętać?

Należy pamiętać, że zwrot części VAT obejmie tylko materiały budowlane kupione po 1 maja 2004 roku. Wypełniając wniosek, należy zwrócić uwagę na załączniki VZM/A i VZM1/B. Wszystkie faktury, na podstawie których podatnik będzie starał się odzyskać część VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych, powinny zostać w nich opisane. W pierwszym formularzu należy uwzględnić faktury, które nie posłużyły do skorzystania z ulg mieszkaniowych. Zwrot obejmie 68,18 proc. podatku. Załącznik VZM1/B jest przeznaczony do faktur, które wykorzystano do rozliczenia ulg mieszkaniowych. W takim przypadku odzyskać będzie można 55,23 proc. podatku. Wśród dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku, jest pozwolenie na budowę, a gdy przeprowadzamy remont i pozwolenie to nie jest wymagane wówczas dokument potwierdzający tytuł prawny osoby fizycznej do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Do wniosku trzeba też dołączyć kopie faktur potwierdzających poniesione wydatki w związku z budową budynku mieszkalnego, remontem lub nadbudową czy przebudową budynku. Do wniosku trzeba też dołączyć kopię pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania – kopię zawiadomienia o zakończeniu inwestycji (jeśli wniosek składamy po zakończeniu realizacji inwestycji).

Czy wiesz, że…

Wniosek o zwrot VAT można złożyć po zakończeniu inwestycji budowlanej, ale nie później niż przed upływem sześciu miesięcy od dnia zakończenia inwestycji lub też raz w każdym roku obowiązywania ustawy. Podatnicy powinni pamiętać też o dacie końcowej, do której wnioski będą przyjmowane. Ustawa o zwrocie wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym obowiązuje do końca 2007 r. Ostatnie wnioski będzie można jednak składać jeszcze do 30 czerwca 2008 r. W końcu podatnicy będą realizowali inwestycje mieszkaniowe również w 2007 r. i nie można byłoby pozbawić ich możliwości złożenia wniosku o zwrot VAT za ten okres. Stąd możliwość składania wniosków jeszcze przez kilka miesięcy w 2008 r.

W przypadku gdy inwestycja nie zostanie zakończona, do wniosku trzeba dołączyć kopię dokumentu określającego stopień zaawansowania inwestycji. Nie może być to dowolny dokument. Dokument ten musi zostać sporządzony przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego (jeśli roboty wymagają pozwolenia na budowę).

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.