Jakie składki na ZUS w roku 2017?

Jakie zobowiązania wobec ZUS czekają na osoby prowadzące biznes w nowym roku. Czy płacone przez przedsiębiorców składki istotnie wzrosną? 

Od nowego roku firmy zapłacą wyższe składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy to zarówno firm dłużej działających na rynku, jak i młodych przedsiębiorców. Jednym z powodów większych obciążeń jest zapisany w ustawie budżetowej  poziom przeciętnego wynagrodzenia. To  na podstawie tego wskaźnika szacowana jest wysokość składek płaconych przez biznes na ubezpieczenie społeczne.  Prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne na 2017 rok wzrosło z 4055 zł w roku 2016 do aż 4263 zł w roku 2017. To oznacza, że składki dla firm działających dłużej niż 2 lata na rynku wzrosną dokładnie o 42,71 zł i wyniosą:

Do tych kwot dodać należy składkę zdrowotną, którą również zobowiązani są odprowadzać zarówno doświadczeni przedsiębiorcy jak i młode firmy. Jej wysokość na przyszły rok poznamy w styczniu. Wyliczona zostanie na bazie podawanego przez GUS przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. W roku 2016 przelew z tytuły składki zdrowotnej wynosił 288,95 zł. W ostatnich trzech latach składka ta rosła średnio o ok. 10 zł i takiej podwyżki należy się spodziewać w roku 2017. Przyjmując takie założenie składka zdrowotna w roku 2017 wyniesie ok. 300 zł. Sumując więc składki na ubezpieczenie społeczne (875,28zł) oraz wysokość składki zdrowotnej jednoosobowa firma zapłaci w roku 2017 łącznie ok. 1175 zł. 

Składki płacone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to istotny składnik budżetu zwłaszcza jednoosobowej firmy. Zobowiązania wobec ZUS każda firma odprowadza od pierwszego miesiąca swojej działalności niezależnie od tego czy generuje dochody. Po preferencyjnym okresie 2 lat każda osoba prowadząca działalność gospodarczą płaci składki w pełnym wymiarze.

– Składki na ZUS rosną od lat. Zobacz o ile?

– Firma w Czechach: proste podatki, ale nawet 5 tys. zł na ZUS

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*