Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jakie warunki należy spełnić przy sp. z o.o.?

Mam zamiar założyć firmę (ja i znajomy) zajmująca się tylko i wyłącznie udostępnianiem Internetu na obszarze miasta. Jakie dokumenty musze złożyć i jakie podatki musiałbym płacić? Jaki rodzaj spółki jest najlepszy dla tego rodzaju działalności?

Jeżeli chciałby Pan koniecznie założyć jakąś spółkę wraz ze swoim wspólnikiem, to moim zdaniem najlepszą spółką jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest przeznaczona do prowadzenia małych lub średnich przedsiębiorstw, a także dla nieskomplikowanych przedsięwzięć. W praktyce jest ona idealna dla dużych inwestorów otwierających w tej postaci własne przedstawicielstwa w Polsce.

Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) powinien wynosić co najmniej 50.000,00 złotych. Wartość nominalna udziału nie może być mniejsza niż 50,00 złotych. Umowa spółki powinna określać czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział. Wkłady na pokrycie całego kapitału zakładowego powinny zostać wniesione przed rejestracją spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Sp. z o.o. może posiadać jednego lub większą liczbę wspólników, którymi mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne np. inne spółki. Jedynym ograniczeniem w tym przypadku jest przepis mówiący, iż jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie może być zawiązana wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Należy podkreślić, iż ograniczenie to odnosi się wyłącznie do momentu tworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Po zarejestrowaniu spółki z o.o. nie ma żadnych przeszkód, żeby jej jedynym wspólnikiem była inna jednoosobowa spółka z o.o., co można osiągnąć np. poprzez przeniesienie udziałów. W praktyce oznacza to, iż spółka z o.o. jest tworzona przez dwóch wspólników, a po rejestracji jeden z nich przenosi swoje udziały na drugiego, który sam jest jednoosobową spółką z o.o.

W rezultacie tych czynności możliwe jest istnienie jednoosobowej spółki z o.o., której jedynym wspólnikiem jest inna jednoosobowa spółka z o.o. Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Wspólnik (wspólnicy) musi wnieść wkłady na pokrycie całego kapitału zakładowego przed rejestracją spółki – w pieniądzu lub w naturze (aport) – a jeżeli udział ma być obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżka ta także powinna zostać wniesiona. W spółce powinien zostać ustanowiony zarząd, który może się składać z jednej lub większej ilości członków – osób fizycznych, które mogą zarówno być obywatelami polskimi, jak i cudzoziemcami.

Członkowie zarządu nie muszą przebywać Polsce aby wykonywać swoje obowiązki członka organu spółki. Jeżeli członek zarządu jest cudzoziemcem i przebywa w Polsce w danym roku kalendarzowym przez okres przekraczający 30 dni konieczne jest uzyskanie przez niego pozwolenia na pracę Rada Nadzorcza powinna być powołana, tylko w przypadku, gdy umowa spółki przewiduje powołanie tego organu. Organ ten nie jest obowiązkowy w przypadku, gdy spółka posiada 1 lub 2 wspólników. Na końcu spółka musi zarejestrować się w rejestrze przedsiębiorców (Krajowy Rejestr Sądowy).Umowa spółki jest podstawowym dokumentem prawnym spółki z o. o. Musi być ona sporządzona w formie aktu notarialnego (przed notariuszem w Polsce).

Podstawową zasadą jest osobiste stawiennictwo wspólników zamierzających zawiązać spółkę (w przypadku, gdy wspólnikiem jest inna spółka powinien to być jej zarząd lub inne osoby uprawnione do jej reprezentowania np. prokurent). Jednakże umowa spółki może być podpisana przez pełnomocnika np. prawnika lub inną upoważnioną osobę. W powyższym przypadku pełnomocnictwo powinno być udzielone w formie aktu notarialnego. Może ono zostać udzielone przed notariuszem w Polsce albo zagranicą. Pełnomocnictwo udzielone poza terytorium Polski powinno zostać sporządzone przed lokalnym urzędnikiem oraz poświadczone przez Polski Konsulat, że pozostaje ono w zgodzie z prawem miejscowym. Polska formuła wymagana przez notariuszy powinna mieć następujące brzmienie: Stwierdza się zgodność niniejszego dokumentu z prawem miejsca jego wystawienia. Pełnomocnictwo powinno precyzyjnie określać zakres udzielonego pełnomocnictwa, czyli co pełnomocnik faktycznie może zrobić.

W przypadku osoby prawnej (spółki), która zamierza zostać wspólnikiem, powinna ona przedstawić odpis z rejestru handlowego (z kraju pochodzenia), również poświadczony przez Polski Konsulat za zgodność z miejscowym prawem. Potwierdzony odpis powinien być przetłumaczony na język polski przez tłumacza przysięgłego. Z chwilą podpisania umowy spółki powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Spółka w organizacji jest reprezentowana przez zarząd albo pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników. Przestaje ona być spółką w organizacji od momentu zarejestrowania jej w rejestrze przedsiębiorców. Następnie należy złożyć wniosek o rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez sąd rejestrowy, który powinien zawierać następujące informacje:

  • firmę, siedzibę i adres spółki,
  • przedmiot działalności spółki,
  • wysokość kapitału zakładowego,
  • określenie, czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział,
  • nazwiska, imiona i adresy członków zarządu oraz sposób reprezentowania spółki,
  • nazwiska i imiona członków rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, jeżeli ustawa lub umowa spółki wymaga ustanowienia rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej,
    jeżeli wspólnicy wnoszą do spółki wkłady niepieniężne – zaznaczenie tej okoliczności,
  • czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony,
  • jeżeli umowa wskazuje pismo przeznaczone do ogłoszeń spółki – oznaczenie tego pisma,
  • dokumenty składane w formie załączników do wniosku o rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością:
    – umowę spółki,
    – oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione,
    – jeżeli o powołaniu członków organów spółki nie stanowi akt notarialny zawierający umowę spółki, dowód ich ustanowienia, z wyszczególnieniem składu osobowego,
    – listę wspólników podpisaną przez wszystkich członków zarządu,
    – złożone wobec sądu albo poświadczone notarialnie wzory podpisów członków zarządu.

Zarząd spółki może udzielić pełnomocnictwa osobie, która będzie reprezentować spółkę w trakcie procedury rejestracyjnej. Jednakże niektóre dokumenty mogą zostać sporządzone wyłącznie przez członków zarządu. Są to wszystkie oświadczenia wiedzy (np. lista wspólników). Nowo powstała spółka z o. o. (po rejestracji przez sąd) powinna podjąć następujące działania w celu uzyskania pełnej zdolności do prowadzenia działalności gospodarczej:

  • rejestracja dla celów statystycznych – uzyskanie numeru statystycznego (REGON),
  • otwarcie rachunku bankowego,
    rejestracja dla celów podatkowych – nadanie spółce numeru identyfikacji podatkowej (NIP); podatnicy VAT powinni złożyć wniosek o nadanie numeru NIP jak również wniosek o rejestrację jako podatnika VAT zanim zaczną dostarczać towary lub świadczyć usługi (co najmniej na 7 dni przed pierwszą transakcją VAT).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.