Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jakie warunki trzeba spełnić, aby założyć prywatne przedszkole?

Jakie warunki lokalowe trzeba spełnić, aby założyć prywatne przedszkole lub żłobek? Kto może założyć taką działalność? Czy właścicielem musi być osoba z wykształceniem pedagogicznym? Słyszałam też o tzw. „domowych przedszkolach i żłobkach”. Na czym polega taka działalność?

W stosunku do placówek oświatowych, takich jak żłobek lub przedszkole, istnieje szereg wymogów ustawowych, które reguluje ustawa Prawo budowlane. Do najważniejszych z nich należą:

  • pomieszczenia przeznaczone do zbiorowego przebywania dzieci w żłobku, przedszkolu i szkole powinny mieć zapewniony czas nasłonecznienia co najmniej 3 godziny w dniach równo-nocy (21marca i 21 września) w godzinach 8.00-16.00;
  • wysokość pomieszczeń powinna wynosić co najmniej 3 m;
  • poziom podłogi powinien znajdować się co najmniej 0,3 m powyżej terenu urządzonego przy budynku;
  • ustępy dla dzieci w żłobkach i przedszkolach nie wymagają oddzielenia w oddzielnych kabinach 2);
  • budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, nie będące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami;
  • dopuszcza się stosowanie pieców i trzonów kuchennych na paliwo stałe w budynkach o wysokości do 3 kondygnacji nadziemnych włącznie, jeżeli nie jest to sprzeczne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pod warunkiem uzyskania zgody właściwego państwowego inspektora sanitarnego.

To tylko te najważniejsze cechy, jakie powinny posiadać tego typu placówki.

Przedszkole lub żłobek w Polskim systemie oświaty może założyć każdy, kto zarejestrował działalność gospodarczą. Nie musi przy tym posiadać specjalnego wykształcenia pedagogicznego. Co innego dyrektor czy kierownik takiej placówki – w ich przypadku wykształcenie pedagogiczne jest wymagane.

Oprócz wpisu do działalności gospodarczej osoba taka musi uzyskać pozytywną Rady Przedszkoli, po zebraniu informacji i dokonaniu oceny możliwości funkcjonowania przedszkola od strony organizacyjno-prawnej, finansowej i lokalowej. Często zgoda na założenie przedszkola uzależniona jest również od urzędu gminy. Dzieje się tak, jeżeli osoba chce prowadzić przedszkole publiczne. Zakładanie przedszkoli publicznych reguluje art. 58 ustawy o systemie oświaty oraz Rozporządzenie MENiS z 4 marca 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków udzielania i cofania zezwolenia na założenie szkoły lub placówki publicznej przez osobę prawną lub osobę fizyczną (Dz.U. z 2004 r. nr 46 poz. 438). Procedurę zakładania przedszkola niepublicznego reguluje art. 82 ust. 1 ustawy o systemie oświaty.

Ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji projekt umożliwiający zakładanie tzw. domowych przedszkoli, ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Taka instytucja z pewnością rozwiązałaby problem braku miejsc w przedszkolach, jednak – zdaniem środowiska nauczycieli przedszkolnych – nie byłoby w nich nadzoru pedagogicznego. Nie zmienia to faktu, że to ciekawy biznes z perspektywą, tym bardziej, że zarówno samorządy, jak i prywatne osoby mogą zdobywać na nie fundusze ze środków unijnych. W programie „Kapitał ludzki” do 2013 r. przygotowano na ten cel 240 mln zł. Idea takich placówek jest prosta – dzieci odprowadzane są do domów, gdzie rolę wychowawców pełnią matka i ojciec.

Podstawa prawna: Rozporządzenie MENiS z 4 marca 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków udzielania i cofania zezwolenia na założenie szkoły lub placówki publicznej przez osobę prawną lub osobę fizyczną (Dz.U. z 2004 r. Nr 46, poz. 438 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.