Jakie wymogi należy spełnić, aby móc prowadzić biuro rachunkowe?

Właśnie kończę studia magisterskie o specjalności rachunkowość, otrzymam po nich certyfikat na prowadzenie biura, ale czy to wystarczy? Mam 12 staż pracy w biurze rachunkowym, ale zajmowałam się tam tylko prowadzeniem ksiąg przychodów i rozchodów. W ustawie o rachunkowości przeczytałam, że trzeba spełniać jeszcze jeden warunek, a mianowicie mięć przynajmniej 3 letnia praktykę na księgach handlowych. Czy istnieje jakiś przepis, który umożliwia mi otwarcie biura bez praktyki na księgach handlowych?

Bez stażu w księgowości nie otrzyma się licencji na prowadzenie biura rachunkowego, chyba , że posiada się licencję doradcy podatkowego. Aby móc prowadzić własne biuro rachunkowe należy w tym celu zdobyć licencję wydawaną przez Ministerstwo Finansów.

Znowelizowana ustawa o rachunkowości bardzo jasno określiła wymogi, jakie należy spełnić, aby móc prowadzić biuro rachunkowe. Licencje Ministerstwa Finansów można jednakże uzyskać na kilka sposobów. Pierwszym sposobem jest ukończenie studiów wyższych z zakresu rachunkowości, lub podatków i odbycie 2 lata stażu w księgowości + należy zdać egzamin na Licencje MF . Drugim sposobem uzyskania licencji na prowadzenie ksiąg rachunkowych jest posiadanie studiów wyższych z zakresu rachunkowości, podatków + 3 lata stażu w księgowości. Trzecim sposobem jest ukończenie dowolnego kierunku studiów wyższych oraz podyplomowego studia z zakresu rachunkowości lub podatków + 2 lata stażu w księgowości + egzamin na Licencje MF. Czwartym sposobem na prowadzenie ksiąg rachunkowych są dowolne studia wyższe + podyplomowe studia z zakresu rachunkowości lub podatków i do tego 3 lata stażu w księgowości . Piątym, ostatnim sposobem uzyskania licencji na prowadzenie ksiąg rachunkowych jest posiadanie licencji doradcy podatkowego.

Podstawa prawna: Ustawa o rachunkowości z 29 września 1994 r. (Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*