Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jakimi zasadami kieruje się ZUS przy wypłacie zasiłków chorobowych?

Jak  ZUS ustala okres płatności zasiłku chorobowego?

Okres płatności zasiłku chorobowego – tzw. okres zasiłkowy – wynosi 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą, okres ten nie może być dłuższy niż 270 dni. Niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą oznaczana jest kodem literowym „D”.

Taki okres zasiłkowy dotyczy wszystkich grup pracowników, także tych, którzy byli uprawnieni do rocznego okresu pobierania zasiłku chorobowego, tj.:

  • nauczycieli, do których mają zastosowanie przepisy Karty Nauczyciela,
  • mianowanych urzędników państwowych,
  • mianowanych pracowników samorządowych,
  • mianowanych pracowników Najwyższej Izby Kontroli,
  • urzędników sądu lub prokuratury,
  • urzędników służby cywilnej.

Jeżeli niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą wystąpi bezpośrednio po niezdolności spowodowanej innymi przyczynami, okresy tych niezdolności zlicza się i prawo do zasiłku przysługuje przez łączny okres do 270 dni.

Komentarz Eksperta

Do okresu zasiłkowego wlicza się także okresy niemożności wykonywania pracy z powodu zwalczania chorób zakaźnych albo zwalczania gruźlicy, lub z powodu przebywania w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego bądź w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych. Do okresu tego wlicza się również okresy niemożności wykonywania pracy wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.

Przez określenie „nieprzerwana niezdolność do pracy” należy rozumieć, że jest to jeden okres niezdolności do pracy, spowodowany tą samą chorobą lub różnymi chorobami, jeżeli nie występuje między nimi przerwa. Oznacza to, że jeżeli między poszczególnymi okresami niezdolności do pracy, spowodowanymi różnymi chorobami, wystąpi choćby jeden dzień przerwy, w którym ubezpieczony był zdolny do pracy, okres zasiłkowy liczy się od nowa.

Czy wiesz, że…

Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe na podstawie art. 92 K.p. i zasiłek chorobowy. Wlicza się także okresy, w których pracownik utracił prawo do zasiłku chorobowego z powodu: niezdolności do pracy spowodowanej w wyniku  umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego pracownika, niezdolności spowodowanej nadużyciem alkoholu, niezdolności udokumentowanej sfałszowanym zaświadczeniem, wykonywania pracy zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy lub wykorzystywania zwolnienia w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem.

Podstawa prawna

: Ustawa z dnia 17 grudnia2004 o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2004 r. nr 10, poz. 71 z póź. zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.