Kiedy będzie łatwiej prowadzić biznes?

Różnego rodzaju bariery administracyjne i zakres obciążeń  podatkowych jest zmorą przedsiębiorców. Czy jest możliwość zmniejszenia ilości barier? W tym celu Ministerstwo Gospodarki ma skorzystać z wyników badań prowadzonych przez firmę Deloitte o czym czytamy w wywiadzie z Dionizym Smoleniem w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

„Jednym z obszarów, który podlega badaniu, jest prawo podatkowe. Co dokładnie w tym zakresie jest sprawdzane? W ramach prawa podatkowego badane są m.in. obowiązki wynikające z następujących aktów prawnych: ustawy o CIT, ustawy o PIT, Ordynacji podatkowej, ustawy o kontroli skarbowej, prawo celne, ustawy o VAT, ustawy o podatku akcyzowym, ustawy o podatku leśnym, rozporządzenie ministra finansów w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, rozporządzenie ministra finansów w sprawie wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego” – odpowiada Dionizy Smoleń w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

„Czy możemy wyciągnąć już jakieś wnioski z przeprowadzonych z przedsiębiorcami rozmów? Tak. W toku wywiadów przedsiębiorcy zwracają uwagę np. na fakt, że brakuje możliwości wykonywania pewnych obowiązków w formie elektronicznej, np. konieczność składania dokumentów papierowych zamiast wysłania ich w wersji elektronicznej lub konieczność przechowywania dokumentacji papierowej zamiast w formie elektronicznej. Od przedsiębiorców niejednokrotnie wymaga się przekazywania kilkakrotnie tych samych informacji, np. poprzez wypełnienie kilku formularzy, których zakres informacyjny jest podobny” –  czytamy dalej.

Zlikwidowanie barier administracyjnych na pewno korzystnie odbije się na wydajność przedsiębiorstw. Takie działania mogą też wpłynąć pozytywnie na stosunki między Ministerstwem Gospodarki a przedsiębiorcami. Ze wstępnych danych dotyczących badań wynika, że współpraca z firmami może przynieść bardzo pozytywne skutki w zakresie wymiany informacji i pomniejszenia kosztów przechowywania informacji.

Cały wywiad z Dionizym Smoleniem do przeczytania w „Dzienniku Gazecie Prawnej” w artykule Ewy Matyszewskiej pt. „W lipcu poznamy zakres obciążeń przedsiębiorców”.

Źródło: Przegląd prasy Bankier.pl

Komentarze

Pibit

29 listopada 2011 Odpowiedz

Widzę że siedzisz na necie…. czemu by za to nie brać pieniędzy…

Używaj komputera, tak jak zawsze, ale dodatkowo, zarabiaj…
Jeszcze nigdy nie było to takie proste…
Instalujesz banner i pieniążki same wpadają…

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*