Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kiedy faktura VAT nie daje prawa do odliczenia podatku naliczonego

Prawo do odliczania podatku naliczonego uzależnione jest przede wszystkim od związku dokonanych zakupów z wykonywaniem przez podatnika czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Poza ustawowymi warunkami, jakie podatnik musi spełnić, aby mógł skutecznie odliczyć podatek naliczony oraz ograniczeniami czy wyłączeniami możliwości skorzystania z tego prawa, decydując się na odliczenie podatku naliczonego należy mieć także na względzie formalne wymogi w tym zakresie.

Kiedy następuje odliczenie?

Odliczenie następuje na podstawie otrzymanych faktur zakupu, faktur korygujących, faktur wewnętrznych, dokumentów celnych lub ich duplikatów, a dokumenty te muszą spełniać wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług {Dz. U. nr 97, póz. 971).

Dodatkowo Minister Finansów w § 14 ust. 2 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, póz. 970 ze zm.) wymienił faktury oraz faktury korygujące, które nie dają prawa do odliczenia zawartego w nich podatku naliczonego. Powyższe wyłączenia związane są przede wszystkim z błędami formalnymi tych dokumentów a celem ich wprowadzenia było zapobieżenie nadużyciom oraz dążenie do jednakowego traktowania podatników w zakresie odliczania podatku z tytułu nabycia towarów lub rozporządzania takimi samymi towarami.

Zgodnie z § 14 ust. 2 rozporządzenia, nie uprawniają nabywcy do odliczenia podatku naliczonego niżej wymienione faktury VAT, faktury korygujące, dokumenty celne oraz duplikaty faktur:

  • wystawione przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących,w których kwota podatku wykazana na oryginale faktury lub faktury korygującej jestróżna od kwoty wykazanej na kopii,
  • dokumentujące transakcje niepodlegające opodatkowaniu lub zwolnione od podatku,
  • niedokumentujące żadnej faktycznej transakcji,
  • wystawione w kilku egzemplarzach faktury dokumentujące tę samą sprzedaż towarów lub usług,
  • stwierdzające czynności, które nie zostały dokonane,
  • podające kwoty niezgodne ze stanem faktycznym,
  • potwierdzające czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83Kodeksu cywilnego,
  • faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami, jeśli nie zostały zaakceptowane przez sprzedawcę.
Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.