Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kiedy zacząć rozliczać fundację?

Kiedy fundacja powinna zacząć się rozliczać z Urzędem Skarbowym? Wiem, że można złożyć oświadczenie i starać się o zwolnienie ze składania deklaracji o wysokości dochodów (strat) w roku 2006.

Fundacja powinna złożyć deklarację CIT już za pierwszy miesiąc działalności. Oczywiście można złożyć oświadczenie, aby rozliczyć się z Urzędem Skarbowym na koniec roku. Jeżeli Urząd Skarbowy przychyli się do tej nieco spóźnionej w Państwa przypadku deklaracji, wówczas będzie można rozliczać się na koniec roku.

Stosownie do art. 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnik, w tym przypadku fundacja, ma obowiązek składać bez wezwania deklarację o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek właściwego urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Na podstawie art. 25 ust. 5 ustawy w razie okresowego zaprzestania działalności, a także wobec podatników, którzy nie osiągają przychodów z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt 1 i nie dokonują wydatków na inne cele niż określone w art. 17 ust. 1b, urząd skarbowy może zwolnić podatnika, na jego wniosek, od obowiązków składania deklaracji na zaliczkę.

W razie zmiany stanu faktycznego uzasadniającego to zwolnienie podatnicy są obowiązani bez wezwania:

  • składać deklaracje podatkowe,
  • wpłacić do 20. dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym dokonano wydatku na inne cele niż określone w przepisach art. 17 ust. 1 pkt 4–8 oraz art. 17 ust. 1b, podatek od tego dochodu.

Fundacje nie prowadzące działalności gospodarczej stosują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 18 sierpnia 1998 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek nie prowadzących działalności gospodarczej (Dz.U. nr 115, poz. 748 ze zm.). Jednostki te tworzą fundusz statutowy, tj. fundusz zasadniczy tworzony na mocy prawa i statutu, przeznaczony na finansowanie działalności statutowej. W jednostkach tych należy przyjąć generalną zasadę, że przychodów nie zalicza się bezpośrednio na fundusz statutowy, lecz na konto „Przychody”, natomiast wszystkie świadczenia i wydatki – należy traktować jako koszty działalności.

Jeżeli w ciągu roku jednostka podejmuje działalność gospodarczą, to z dniem jej podjęcia:

  • należy stosować w pełni przepisy ustawy o rachunkowości dotyczące jednostek prowadzących działalność gospodarczą,
  • otworzyć księgi rachunkowe na dzień rozpoczęcia tej działalności,
  • przeprowadzić inwentaryzację pasywów i aktywów.

W zależności od potrzeb można wyodrębnić w ewidencji księgowej działalność gospodarczą i statutową traktując każdą z nich jako wydzieloną na pełny wewnętrzny rozrachunek gospodarczy, tj. samodzielnie bilansującą. W zakładowym planie kont należy dokładnie określić zasady prowadzenia ksiąg, by pozwoliły na ustalenie wyniku finansowego, zarówno z działalności statutowej, jak i gospodarczej. Problemem jest rozliczanie tzw. kosztów wspólnych prowadzenia działalności statutowej i gospodarczej. Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należałoby je ustalać proporcjonalnie do przychodów. Tę część dochodów (zysku) z działalności gospodarczej, którą przeznacza się na realizację zadań statutowych, należy ujmować na koncie „Rozliczenie wyniku finansowego”, który następnie zwiększa fundusz statutowy.

Podstawa prawna: Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.