Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kogo wesprze finansowo Venture Capital

Venture Capital – czy warto, czyli wszystkie za i przeciw

Osiągnięcie dynamicznego wzrostu organicznego, w przypadku młodego przedsiębiorstwa, wiąże się z odpowiednimi nakładami inwestycyjnymi. Podmioty we wstępnej fazie wzrostu nie są jednak zazwyczaj w stanie finansować planów rozwoju ze środków własnych i potrzebują do realizacji celów kapitału obcego.

Kredyt inwestycyjny jest często ekonomicznie nieopłacalną opcją, a w niektórych przypadkach jest wręcz niedostępny ze względu na zbyt wysokie ryzyko inwestycyjne przedsięwzięcia. W tym miejscu venture capital może stanowić atrakcyjną alternatywę.

Oprócz oczywistej zalety tego typu finansowania, jaką jest możliwość pozyskania kapitału we wczesnym etapie rozwoju, największą wartością dla przedsiębiorstwa jest uzyskanie dodatkowej wiedzy i doświadczenia w zakresie zarządzania oraz dostępu do rozległych kontaktów branżowych i biznesowych posiadanych przez fundusz. Warto też zwrócić uwagę, że wejście inwestora venture capital podwyższa wartość kapitałową przedsiębiorstwa oraz zwiększa jego wiarygodność, a więc umożliwia otrzymanie znacznie lepszych warunków finansowania dłużnego w dalszym etapie rozwoju. Największą wadą venture capital z punktu widzenia właścicieli przedsiębiorstw jest konieczność oddania części udziałów w potencjalnych przyszłych zyskach, co z ich perspektywy może być postrzegane jako zbyt wysoki koszt pozyskania kapitału.

Do największych zalet venture capital należy zaliczyć:

  1. Możliwość pozyskania kapitału na wczesnym etapie rozwoju przedsiębiorstwa, kiedy ryzyko inwestycyjne jest zbyt wysokie dla tradycyjnego finansowania dłużnego ze strony banków.
  2. Brak dodatkowych wymogów co do zabezpieczeń finansowania na majątku trwałym przedsiębiorstwa (który na tym etapie najczęsciej jest niewystarczający dla banków) lub bezpośrednio na majątku prywatnym właścicieli, choć fundusz będzie w zamian wymagał podwyższonej premii za ryzyko.
  3. Pozyskanie unikalnego doświadczenia i wiedzy dysponowanej przez zarządzających funduszem w zakresie doradztwa strategicznego i finansowego, których samodzielne zdobycie byłoby bardzo kosztowne.
  4. Otrzymanie rozległych kontaktów branżowych i biznesowych posiadanych przez fundusz, które pozwalają na przyspieszony rozwój przedsiębiorstwa.
  5. Przedsiębiorcy/właściciele utrzymują najczęsciej pakiet kontrolny, a więc nie tracą wpływu na zarządzanie operacyjne. Fundusze poszukują silnych kadr zarządzających, które korzystając z ich wsparcia potrafią przeistoczyć pierwotny model biznesowy w wartościowe przedsiębiorstwo.
  6. Wejście inwestora venture capital podwyższa wartość kapitałową przedsiębiorstwa oraz zwiększa jego wiarygodność, a więc umożliwia otrzymanie znacznie lepszych warunków finansowania dłużnego w dalszym etapie rozwoju.
  7. Wsparcie kapitałowe typu venture nie jest związane z koniecznością obsługi regularnych spłat, jak to jest w przypadku finansowania dłużnego, dzięki czemu przedsiębiorstwo może całkowicie przenaczać generowane środki pieniężne na dalszy rozwój.
  8. Rola nadzorcza funduszu umożliwia zdyscyplinowanie zespołu zarządzającego, co minimalizuje nieefektywne działania.
  9. Doświadczenie funduszy venture capital w sprzedaży przedsiębiorstw inwestorowi branżowemu, funduszowi private equity, czy w zakresie debiutu giełdowego, znacząco ułatwia kolejne rundy finansowania dopasowane do późniejszych etapów rozwoju przedsiębiorstwa.
  10. Wejście inwestora venture capital umożliwia pierwotnym właścicielom zarówno wstępne jak i późniejsze uzyskania rzetelnej wyceny przedsięborstwa oraz możliwość częściowego lub całkowitego wyjścia z inwestycji.

Venture capital związane jest z następującymi wadami:

  • Wysoki koszt pozyskania kapitału. Właściciel w zamian za finansowanie oraz kompetencje funuszu oddaje cześć swojego przedsiębiorstwa, co jest zwiazane z koniecznością nieograniczonego podziału wypracowanych przyszłych zysków z funduszem.
  • Ryzyko rozwodnienia i utraty kontroli właścicieli nad przedsiębiorstwem wraz z kolejnymi rundami finansowania.
  • Wprowadzenie dodatkowych obowiązków (np. okresowe raportowanie, regularne posiedzenia rady nadzorczej, wdrażanie procedur organizacyjnych) wraz z procesem formalizacji przedsiębiorstwa, które stanowią obciążenie dla kadry zarządzającej.
  • Venture capital to przede wszystkim inwestor finansowy dostarczający przedsiębiorstwu niezbędny kapitał. Wsparcie branżowe ma często niestety znaczenie drugorzędne. Strategiczny inwestor branżowy może efektywniej wpłynąć na wzrost wartości przedsiębiorstwa.
  • Ryzyko wyjścia funduszu z inwestycji w nieodpowiednim momencie powodujące spadek wartości i wiarygodności przedsiębiorstwa. Dodatkowo pierwotni właściciele najczęściej nie mają wpływu na wybór nowego inwestora pojawiającego się w miejsce funduszu.

Warto pamiętać, że nie istnieje uniwersalnie najlepsza forma finansowania przedsiębiorstwa. Optymalny wybór zależy od konkretnego przypadku, specyficznego zapotrzebowania na kapitał oraz aktualnie panujących warunków rynkowych. Dla niektórych przedsiębiorstw najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego w banku, dla innych najlepszą drogą może być pozyskanie kapitału na rozwój poprzez emisję publiczną, a dla części będzie to dokapitalizowanie dokonane przez strategicznego inwestora branżowego lub właśnie fundusz venture capital. Każda metoda finansowania związana jest z szeregiem zalet i wad. Inwestorzy venture capital stanowią jednak bardzo ciekawą opcję w szczególności dla innowacyjnych przedsięwzięć znajdujących się w początkowej fazie rozwoju i wymagających znacznych początkowych nakładów kapitałowych.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.