Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kogo wesprze finansowo Venture Capital

Venture Capital alternatywą dla innych firm finansowania

Nie istnieje uniwersalnie najlepsza forma finansowania przedsiębiorstwa. Optymalny wybór zależy od konkretnego przypadku, specyficznego zapotrzebowania na kapitał oraz aktualnie panujących warunków rynkowych. Dla niektórych przedsiębiorstw najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego w banku, dla innych najlepszą drogą może być pozyskanie kapitału na rozwój poprzez emisję publiczną, a dla części będzie to dokapitalizowanie dokonane przez strategicznego inwestora branżowego lub właśnie fundusz venture capital.

Każda metoda finansowania związana jest z szeregiem zalet i wad. Inwestorzy venture capital stanowią jednak bardzo ciekawą opcję w szczególności dla innowacyjnych przedsięwzięć znajdujących się w początkowej fazie rozwoju i wymagających wysokiego zastrzyku kapitałowego.

Od września 2008 roku, kiedy to banki komercyjne znacząco ograniczyły akcję kredytową, venture capital stał się ciekawą alternatywą dla tradycyjnego kredytu inwestycyjnego. Kluczową kwestią jest często brak możliwości uzyskania finansowania dłużnego dla innowacyjnych przedsięwzięć ze względu na zbyt wysokie ryzyko inwestycyjne. Nastawienie podmiotów venture capital jest inne. Zdają sobie oni sprawę z ryzyka, jakie niesie za sobą dokapitalizowanie młodych spółek, akceptują je i rekompensują możliwością uzyskiwania ponadprzeciętnych stóp zwrotu w przypadku wspólnego sukcesu rynkowego.

Fundusz venture capital jest dla przedsiębiorstwa partnerem i pomaga mu dzieląc się unikalnym doświadczeniem i wiedzą w zakresie doradztwa strategicznego i finansowego oraz udostępniając sieć kontaktów branżowych i biznesowych. Jedną z największych zalet venture capital w stosunku do kredytu bankwoego jest brak konieczności regularnej obsługi spłat zadłużenia, dzięki czemu przedsiębiorstwo może całkowicie przenaczać generowany zysk na dalszy dynamiczny rozwój. Warto też zaznaczyć, że podwyższenie kapitałowe dokonane przez fundusz zwiększa jego wiarygodność, a co za tym idzie zdolność kredytową, a więc umożliwia otrzymanie znacznie lepszych warunków finansowania dłużnego na dalszych etapach rozwoju.

Właściciel podejmując decyzję o debiucie na NewConnect, w celu pozyskania finansowania, musi mieć świadomość, iż sytuacja spółki w kontekście makroekonomicznym staje się diametralnie odmienna. W przypadku spółki z o.o., wyznacznikiem stanu posiadania właściciela była wartość przedsiębiorstwa oraz udziału, jaki ma w firmie. Na rynku kapitałowym jest to liczba akcji pomnożona przez ich cenę. Warto zaznaczyć, iż zależy ona od czynników, których nie można do końca przewidzieć, np koniunktura rynkowa, popyt na akcje itd. W związku z tym, podstawą poprawnego poruszania się po rynku kapitałowym jest odpowiednia edukacja oraz co ważne, wysoki poziom rozwagi właścicieli. Nawiązując współpracę z venture capital wycena spółki pozostaje, inaczej niż w przypadku debiutu na NewConnect, niezależna od zachowań rynku i nastroju inwestorów. Fundusz finansuje rozwój spółek portfelowych, jak również oferuje merytoryczne wsparcie we wszystkich etapach rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem przekazywania know-how w zakresie zarządzania i budowy wartości przedsiębiorstwa.

W przeciwieństwie do dużych funduszy inwestycyjnych, nie koncentruje się na zysku i szybkim wyjściu z inwestycji, widzi potrzebę kompleksowego doradztwa biznesowego. Venture capital, w istocie swej działalności, nie wyklucza jednak przygotowania firmy pod dalszą rundę finansowania, jaką może być właśnie oferta prywatna na NewConnect. Oferując wsparcie finansowe z jednoczesnym pozyskaniem partnera biznesowego zapewni profesjonalne doradztwo o charakterze prawno-biznesowym przygotowującym pod debiut na giełdzie. Wówczas przedsiębiorstwo pozyskuje kolejne środki finansowe na rozwój, właściciel utrzymuje kontrolę operacyjną, a fundusz wychodzi z inwestycji po rynkowej wycenie.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.