Koniec samowolki MasterCard

Sąd Unii Europejskiej orzekł, że opłaty interchange pobierane przez MasterCard za płatności typu WOI, są formą haraczu pobieranego od handlowców i zakazał ich stosowania.

Problem dotyczył opłat, które nie zostały wcześniej uzgodnione dwustronnie między bankami autoryzującymi płatności, a tymi, które karty wydają. Opłaty takie nazywane są multilateral interchange fees lub po prostu WOI.

Komisja Europejska uznała, że opłaty takie powodują powstanie minimalnego progu opłat za usługę świadczona przez akceptanta, tj. właściciela sklepu – co doprowadza do ograniczenia jego konkurencyjności.

Więcej firm będzie przyjmować zapłatę kartami płatniczymi

Spółki MasterCard, Banco Santander, Royal Bank of Scotland, HSBC Bank, Bank of Scotland, Lloyds TSB Bank i MBNA Europe Bank na wieść o decyzji Komisji Europejskiej złożyły skargę do sądu UE, jednak ten przyznał rację swojemu poprzednikowi. Na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie można pobierać wielostronnie uzgadnianych opłat WOI. Jeśli MasterCard nie zniesie obowiązku ich uiszczania, poniesie karę w wysokości 3,5 proc. dziennych obrotów.

Ocenia się, że dzięki decyzji sądu UE znacząco wzrośnie (także w Polsce) liczba małych firm, które będą w stanie akceptować transakcje zawierane za pomocą kart płatniczych.

Wyrok SUE z 24 maja 2012 r. (T-111/08)

Justyna Niedbał

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*