Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Koszty sprowadzenia samochodów z krajów Unii Europejskiej

Jeżeli nowy środek transportu po polski sprowadza osoba fizyczna niebędąca podatnikiem VAT, wówczas przy rejestracji samochodu przedstawić należy potwierdzenie z urzędu skarbowego o zapłacie podatku VAT od tego pojazdu, którą następnie należy złożyć we właściwym sobie z względu na miejsce zamieszkania urzędzie skarbowym. Osoba taka jest obowiązana do zapłaty kwoty podatku wynikającej z deklaracji w przeciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego z tytułu dokonania powyższych czynności. Po zapłacie podatku VAT osoba ta otrzyma zaświadczenie z urzędu skarbowego potwierdzające uiszczenie podatku, które następnie przedłoży we właściwym sobie ze względu na miejsce zamieszkania wydziale komunikacji celem rejestracji pojazdu.

Uwaga!

Przywóz z państwa członkowskiego UE używanego samochodu niespełniającego definicji nowego środka transportu nie powoduje obowiązku zapłaty podatku VAT w Polsce. Jednak osoba dokonująca nabycia takiego samochodu dla celów rejestracyjnych będzie zobowiązana do przedstawienia naczelnikowi urzędu skarbowego dokumentów potwierdzających nabycie samochodu wraz z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o braku obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia środka transportu.

Pytanie 1

Osoba prywatna zakupiła w Niemczech nowy środek transportu będący samochodem dostawczym. Czy taki zakup podlega polskiemu opodatkowaniu VAT ?

Tak. Każdy zakup nowego środka transportu przez osobę fizyczną stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i jako takie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce. Niezależnie od statusu nabywcy (przedsiębiorca czy osoba prywatna) należy w Polsce zapłacić 22% VAT. Warto podkreślić, że w przypadku nowych środków transportu podatek zawsze jest pobierany w kraju, w którym pojazd będzie używany, niezależnie od statusu sprzedającego i nabywcy, a zatem niezależnie od tego, czy są podatnikami VAT czy też nie.

Pytanie 2

Zakupiłem samochód w Niemczech, który był wcześniej użytkowany i ma przebieg ponad 2000 km. Czy w takim przypadku będę zobowiązany zapłacić podatek VAT?

Tak. Samochód ten spełnia definicję nowego środka transportu, którego zakup z innych krajów Unii podlega w Polsce VAT. Warto podkreślić, że nowymi środkami transportu uznawane są pojazdy napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów, jeżeli przejechały nie więcej niż 6000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy. Za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od tego, co nastąpiło wcześniej. Jeżeli nie można w żaden sposób ustalić dnia pierwszej rejestracji pojazdu, za moment dopuszczenia do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.