Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Koszty sprowadzenia samochodów z krajów Unii Europejskiej

Sprowadzanie samochodów z UE przez przedsiębiorców

Osoby posiadające firmy trudniące się działalnością gospodarczą w zakresie handlu samochodami są zobowiązani składać w urzędzie celnym deklarację dla podatku akcyzowego i zapłacić podatek akcyzowy od transakcji sprzedaży samochodów na terytorium RP. Osoby takie mocy art. 82 ust. 1 ustawy SA zobowiązane do wystawienia faktury VAT dokumentującej sprzedaż i wykazać w tej fakturze kwotę akcyzy.

Przedsiębiorcy trudniący się handlem samochodami z krajów UE, są zobowiązani także do płacenia podatku VAT oraz niekiedy do dokonania zgłoszenia INTRASTAT. System INTRASTAT jest to system statystyki obrotów handlowych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Deklaracje INTRASTAT powinny zatem być składane w izbie celnej właściwej miejscowo ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania osoby kupującej pojazd. Termin dostarczania zgłoszeń INTRASTAT kupujący samochody winni dostarczyć do 10 dnia miesiąca następującego po okresie, w którym pojazd został zakupiony.

Warto podkreślić, że w przypadku podatników podatku VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie nowego środka transportu należy wykazać w miesięcznej deklaracji podatkowej oraz w kwartalnej informacji podsumowującej. Jeżeli nowy środek transportu ma być przez podatnika zarejestrowany na terytorium Polski lub nie podlega rejestracji, a ma być użytkowany na terytorium RP, wówczas podatnik jest również zobowiązany do złożenia w urzędzie skarbowym informacji o nabytym pojeździe wraz z kopią faktury potwierdzającą jego nabycie, oraz zapłaty podatku VAT z tytułu jego nabycia.

Granica wiekowa używalności samochodów w UE

Dyrektywy Unii Europejskiej dotyczą przede wszystkim norm technicznych, jakie pojazdy muszą spełniać, aby zostać wprowadzonymi do ruchu drogowego. Dyrektywy TWE określają przede wszystkim wymiary pojazdów przeznaczonych do użytkowania na drogach wspólnoty Europejskiej, ich ciężary, oraz niektóre inne dane techniczne pojazdów. Dyrektywy tym samym nic nie stanowią o granicy używalności pojazdów. Przykładowo kwestię jakości benzyny i olejów napędowych reguluje, przyjęta 13 października 1998 roku dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 98/70/WE.
Dyrektywy Europejskie określą jedynie, co należy zrobić z pojazdami nienadającymi się do użytku, które po wyeksploatowaniu muszą zostać poddane recyklingowi lub demontażowi.

Warto przy tym dodać , że nie obowiązuje już w polskim prawie zakaz sprowadzania na teren Polski samochodów starszych niż 10-letnie. Tym samym określone zostały zasady rejestracji samochodów zabytkowych, czyli takich których wiek wynosi co najmniej 25 lat. Pojazdy takie muszą zostać poddane specjalnej kontroli technicznej, której celem jest wykazanie braku przeciwwskazań dopuszczenia do ruchu drogowego.

Sprowadzając samochód do Polski, w przeciągu 5 dni od dnia nabycia samochodu, jego właściciel zobowiązany jest złożyć deklarację uproszczoną do właściwego sobie ze względu na miejsce zamieszkania urzędu celnego oraz dokonać zapłaty akcyzy.

Dokument potwierdzający zapłatę podatku jest wymagany do rejestracji. Pojazd będzie musiał być zarejestrowany w ciągu 30 dni od dnia jego sprowadzenia. Przy sprowadzaniu samochodu używanego nadal jest wymagana, przed pierwszą rejestracją, opinia o jego stanie technicznym wydana przez polską stację diagnostyczną. Pojazd uszkodzony, który nie spełni po naprawie określonych warunków i nie uzyska zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego, nie będzie mógł być dopuszczony do ruchu drogowego. Wymagany jest także dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.