Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Koszty sprowadzenia samochodów z krajów Unii Europejskiej

Akcyza na samochody

Od 1 grudnia 2006 r. obowiązują tylko dwie stawki 3,1 % dla samochodów o pojemności silnika do 2000 cm3 oraz 13,6 % dla samochodów o pojemności silnika większej niż 200 cm3. Nowe zasady obliczania podatku dotyczą tylko tych samochodów, dla których obowiązek zapłaty akcyzy powstanie od 1 grudnia 2006 r. Dzięki zmianom w akcyzie na samochody w niektórych przypadkach podatnicy zapłacą nawet o 60 % niższy podatek. Warto podkreślić, że wprowadzona regulacja dotyczy samochodów osobowych starszych niż dwa lata. W praktyce ma to zastosowanie do pojazdów wyprodukowanych przed 2005 rokiem i odnosi się do zdecydowanej większości aut sprowadzanych z zagranicy

Pytanie 3

Czy słuszny jest pogląd, że to na urzędzie celnym leży obowiązek pobierania akcyzy od pojazdu sprowadzonego z UE?

Tak. To na urzędzie celnym spoczywa obowiązek poboru podatku akcyzowego od sprowadzonego z UE pojazdu. Podatnikami akcyzy od pojazdów samochodowych są osoby fizyczne bądź prawne dokonujące sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą rejestracją na terytorium kraju oraz importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Warto tym samym podkreślić, że akcyza jest podatkiem jednofazowym, co oznacza, że powinna być płacona od danego towaru w jednej fazie obrotu. Niestety opodatkowanie samochodów osobowych stanowi wyjątek od tej zasady jeżeli przed pierwszą rejestracją pojazdu w danym kraju dochodzi do kilku transakcji sprzedaży, każda z nich jest opodatkowana podatkiem akcyzowym.

Wszyscy, którzy zamierzają sprowadzić do kraju samochód, muszą wiedzieć, że zmieniły się stawki akcyzy, ale nie zmieniła się podstawa opodatkowania. Nadal w przypadku importu będzie nią wartość celna pojazdu. W przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego będzie to kwota, jaką nabywca jest zobowiązany zapłacić za samochód, tj. kwota wykazana na fakturze.

Uwaga!

18 stycznia 2007 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyda wyrok w sprawie akcyzy na samochody sprowadzane do Polski. Niestety wyrok ten nie musi przesądzić jednoznacznie o możliwości odzyskania akcyzy przez osoby, które do tej pory sprowadziły pojazdy z UE.

Wprowadzone zmiany nie wpłyną bezpośrednio na sytuację osób, które kupiły samochody przed 1 grudnia 2006 r. i podjęły decyzje o składaniu wniosków o zwrot nadpłaconej akcyzy. Przy ewentualnych zwrotach akcyzy (gdy zapadnie korzystny dla Polaków wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i będzie podstawa do takich zwrotów) wartość samochodów będzie oceniana na podstawie cen katalogowych. Na razie jednak resort finansów nie wprowadził takich rozwiązań.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.