Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kto może starać się o zwrot VAT za materiały budowlane

Od początku roku osoby fizyczne mogą składać w urzędzie skarbowym wnioski o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Jest forma złagodzenia skutków wzrostu, po 1 maja 2004r., stawki VAT na materiały budowlane z 7% do 22%. Sprawdź, czy przysługuje Tobie zwrot. Spiesz się, termin złożenia wniosków VZM-1 upływa 30 czerwca 2006 r.

Mechanizmy ustawowe decydujące o zwrocie VAT.

Od 1 stycznia 2006 r. zaczęła obowiązywać ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. nr 177, poz. 1468; dalej ustawa o zwrocie). Zgodnie z przepisami tej ustawy osoby fizyczne z tytułu zakupu materiałów budowlanych związanych m.in. z budową budynku mieszkalnego, rozbudową budynku na cele mieszkalne lub remontem budynku mieszkalnego mogą ubiegać się o zwrot części podatku VAT wynikającego z faktur wystawionych na zakupione towary budowlane w okresie między 1 maja 2004 r. a 31 grudnia 2007 r.

Ulga przeznaczona jest dla osób fizycznych, które nie nabywają materiałów budowlanych w zakresie prowadzonej działalności jako podatnicy VAT. Prawo do zwrotu VAT obejmuje produkty budowlane, na które po 1 maja 2004 r. wprowadzona została wyższa stawka VAT, tj. z 7 proc. na 22 proc. Zwrotowi będzie podlegała jedynie część zapłaconego podatku stanowiąca różnicę pomiędzy podatkiem naliczonym według stawki 22 proc. a stawką 7 proc.

Warto zauważyć, że Ministerstwo Finansów opracowało wzór wniosku o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Wzór ten nie stanowi formularza urzędowego i nie jest obowiązkowy dla podatników. Warto jednak z niego skorzystać, ponieważ ogranicza on ryzyko popełnienia pomyłki. Wzór jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Na tej stronie dostępny jest także wykaz towarów, których nabycie uprawnia do zwrotu VAT. Do jego ogłoszenia w formie obwieszczenia zobowiązany został minister transportu i budownictwa. Wykaz ułatwi podatnikom odszukanie materiałów budowlanych, na które stawka VAT wzrosła 1 maja 2004 roku z 7 proc. do 22 proc. Zakup tylko tych towarów podlega bowiem rekompensatom.

Szczegółowe warunki skorzystania z tej ulgi oraz precyzyjne sposoby wyliczenia zwracanej kwoty podatku VAT zawierają przepisy ustawy o zwrocie VAT, które mogą być stosowane również do wydatków dokonanych przez osobę fizyczną w związku z kontynuacją dużej ulgi budowlanej oraz kontynuacją ulgi remontowej w latach 2004 -2005.

Istotnym warunkiem skorzystania z ulgi dotyczącej zwrotu VAT od zakupionych materiałów budowlanych na cele mieszkaniowe jest wykazanie przez osobę fizyczną prawa do dysponowania nieruchomością (tytuł prawny, pozwolenie na budowę). W art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy o zwrocie VAT określono wymóg, iż wniosek o zwrot podatku może zostać złożony dopiero po zakończeniu inwestycji. Nie jest to jednak bezwzględny warunek do złożenia wniosku, bowiem w ustawie przewidziana jest również możliwość składania wniosku kilka razy, jednak nie częściej niż raz w roku. Należy jednak pamiętać, że ostatni wniosek osoby fizycznej o zwrot VAT nie może zostać złożony do urzędu skarbowego później niż do 30 czerwca 2008 r.

Wykaz materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem 22% został zamieszczony w załączniku do obwieszczenia ministra transportu i budownictwa z dnia 30 grudnia 2005 r.

Czy wiesz, że…

Do 30 czerwca 2006 roku, należy ostatecznie uporać się z wnioskiem o zwrot VAT-u na materiały budowlane, jeżeli inwestycje zostały zakończone przed 1 stycznia 2006 roku.
Z zasady zwrot wyniesie 68,18 proc. VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych, ale w przypadku faktur wykorzystywanych wcześniej do rozliczenia ulg mieszkaniowych mniej, bo zaledwie 55,23 proc. Jeśli podatnik pomyli się i zażąda wyższego zwrotu, nie spotkają go z tego tytułu sankcje. Zresztą uzyskaniu wyższego zwrotu stoją na przeszkodzie limity określone w ustawie. Kary czekają jednak na tych podatników, którzy będą próbowali wyłudzić nienależny zwrot VAT, przedstawiając na przykład fałszywe faktury. Wtedy podatnik może nie tylko zapłacić grzywnę, ale i trafić do więzienia.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.