Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kupno samochodu a podatek od czynności cywilnoprawnych

Osoby niepełnosprawne a PCC

Pytanie:
Jestem inwalidą zaliczonym do grupy osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Jakiej wysokości będę musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu zakupu samochodu osobowego z przeznaczeniem na własne potrzeby?

Zakup samochodu osobowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Na podstawie art. 8 pkt 6 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. nr 86, poz. 959 z późn. zm.), osoby zaliczone, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, zwolnione są od podatku z tytułu nabycia na potrzeby własne, m.in. samochodów osobowych. Zwolnieniem tym objęte są również osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu. Oprócz samochodów osobowych wolny od PCC jest również zakup przez osoby niepełnosprawne na potrzeby własne sprzętu rehabilitacyjnego, wózków inwalidzkich, motorowerów oraz motocykli

Zakup pojazdów używanych celem dalszej odsprzedaży a PCC

Pytanie:
Czy dokonywane zakupy samochodów celem ich dalszej odsprzedaży powodują powstanie obowiązku podatkowego na gruncie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli jestem podatnikiem VAT?

Sprzedaż objęta jest zakresem przedmiotowym art. 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2000 r., nr 86, poz. 959 ze zm.), stąd też powoduje co do zasady powstanie obowiązku podatkowego. Jednakże od w/w zasady istnieją wyjątki. Jeden z nich przewiduje norma kolizyjna wynikająca z art. 2 pkt 4 ustawy, zgodnie z którą nie podlega podatkowi umowa sprzedaży, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku. W myśl przepisów ustawy o podatku VAT istotny jest status podmiotu, który sprzedaje towar (rzecz) w okolicznościach wymienionych w art.5, gdyż wówczas powstaje obowiązek zapłaty podatku (ewentualnie ma miejsce wynikające ze stosownego przepisu wyłączenie tego obowiązku).

Sprzedaż pojazdów dokonywaną przez osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej (a więc nie posiadający statusu podatnika VAT), sprzedaż pojazdów dokonywaną przez podmioty gospodarcze – podatników VAT. W przypadku, gdy zbywcą samochodu jest osoba fizyczna – nie będąca podatnikiem VAT – umowa sprzedaży objęta będzie podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 3 ust.1 pkt 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania omawianej czynności cywilnoprawnej.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.