Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Likwidacja spółek osobowych – spółka komandytowo-akcyjna

Jak każde przedsiębiorstwo, tak i spółka komandytowo-akcyjna bądź innego typu miewa swoje lepsze i gorsze dni. Przyczyny tych rzeczy są bardzo różne poczynając od bardzo dobrej gospodarności czy w drugim przypadku jej całkowitego braku, poprzez doskonałą lub niedostateczną przedsiębiorczość po umiejętność lub nie radzenia sobie na rynku.

Gdy nie idzie po myśli

W życiu każdego przedsiębiorstwa może wielokrotnie pojawić się chęć jego likwidacji spowodowana wspomnianymi problemami, lecz nie zawsze do tej likwidacji czy rozwiązania spółki dochodzi. Niestety ale taka firma, która nie potrafi sobie poradzić wewnętrznie ze swoimi problemami powinna jak najszybciej zejść z rynkowej areny, zanim jeszcze nie powstało zbyt wiele finansowych zobowiązań. W takiej sytuacji należy albo spróbować połączenia z inną firma, albo podzielić własną spółkę, zlikwidować ją lub ogłosić upadłość, ale na pewno coś zmienić.

Rozwiązanie spółki może być spowodowane następującymi przyczynami:

  • przewidzianymi w statucie spółki,
  • uchwałą walnego zgromadzenia o rozwiązaniu spółki,
  • ogłoszeniem upadłości spółki,
  • śmiercią jedynego komplementariusza,
  • ogłoszeniem upadłości lub wystąpienie jedynego komplementariusza, chyba że statut stanowi inaczej,
  • innymi przyczynami przewidzianymi prawem.

W przypadku kiedy to akcjonariusz ogłosi upadłość, wówczas nie istnieją prawne podstawy do rozwiązania spółki. Akcjonariuszowi nie przysługuje również prawo wypowiedzenia umowy spółki.

Wypowiedzenie umowy spółki

Jeżeli statut spółki stanowi o wypowiedzeniu umowy spółki przez komplementariusza i jego wystąpieniu ze spółki, to wówczas takie jego zachowanie jest dopuszczalne, jeżeli statut tak nie stanowi, więc nie ma prawa on tak poczynić. Ten sam przepis stosuje się odpowiednio w przypadku spółki jawnej.

Do rozwiązania i likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące likwidacji spółki akcyjnej. Z tą różnicą, że w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej likwidatorami są komplementariusze mający prawo prowadzenia spraw spółki. Ten przepis nie ma zastosowania w sytuacji, w której statut lub uchwała walnego zgromadzenia, powzięta za zgodą wszystkich komplementariuszy, stanowi inaczej.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.