Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Miejsce świadczenia usług a VAT

Niezwykle istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi.To właśnieod prawidłowego określenia miejsca świadczenia zależy, czy dane świadczenie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy nie. 

Miejsce świadczenia

W przypadku świadczenia usług, co do zasady, za miejsce świadczenia uznaje się miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – za miejsce świadczenia usług uznaje się miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności. W wyniku braku powyższych miejsc, za miejsce świadczenia usług uznaje się miejsce stałego zamieszkania.

W niektórych przypadkach miejsce świadczenia może być uzależnione od miejsca faktycznego wykonywania tych usług, od rodzaju lub przedmiotu związanego ze świadczonymi usługami, czy też od nabywcy danej usługi i jego siedziby.
W przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami, usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego – miejscem świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości. Znaczy to, że dla przykładu usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami będą zawsze podlegać opodatkowaniu w państwie, w którym znajduje się nieruchomość, której dotyczy pośrednictwo.

W przypadku świadczenia usług transportowych – miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości.

Tylko część usług

Tako kreślone miejsce świadczenia usług transportowych powoduje, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega tylko ta część usługi, która jest wykonywana na terytorium Polski (oczywiście trzeba zawsze wziąść pod uwagę pokonywaną odległość).

Zatem, jeżeli usługi transportowe wykonywane są zarówno na terytorium Polski, jak i poza nim, to opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z prawidłowym określeniem miejsca świadczenia, powinna podlegać tylko część dokonywana w Polsce. Usługi transportu dokonywane poza Polską nie podlegają, co do zasady, podatkowi od towarów i usług.

W przypadku usług ruchomościowych na majątku rzeczowym (np.usługi uszlachetniania). W tym przypadku, jeżeli zamawiający poda wykonawcy numer, pod którym zidentyfikowany jest na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa, na którym usługi są wykonywane – uznaje się, że miejsce świadczenia usług będzie w państwie, które nadało nabywcy ten numer. Dodatkowym warunkiem dla takiego określenia miejsca świadczenia jest wywóz tych towarów (np. uszlachetnionych) z państwa, gdzie wykonywano usługi.

W przypadku usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji i rozrywki, usług pomocniczych do usług transportowych, usług wyceny majątku rzeczowego ruchomego i usług na ruchomym majątku rzeczowym – miejscem świadczenia jest co do zasady miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone.

Odrębną grupę usług stanowią usługi, dla których miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, a w przypadku braku miejsca prowadzenia działalności – stały adres lub miejsce zamieszkania przy spełnieniu określonych przepisami warunków.

Wywóz w ciągu 30 dni

W Polsce warunkiem jest aby wywóz nastąpił w ciągu 30 dni. Jeśli podatnik polski wykonujący np. usługi uszlachetniania spełniłby ten warunek, usługi te uznane byłyby jako niepodlegające opodatkowaniu w Polsce. Będą one podlegały opodatkowaniu w państwie nabywcy.

Dotyczy to usług:

  • sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do użytku wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego albo innych praw pokrewnych,
  • reklamy,
  • prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1);
  • przetwarzania danych i dostarczania informacji; architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2) z wyjątkiem usług dotyczących nieruchomości, dla których miejscem świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości;
  • tłumaczeń,
  • bankowych, finansowych i ubezpieczeniowych łącznie z reasekuracją, z wyjątkiem wynajmu sejfów przez banki,
  • wynajmu, dzierżawy lub innych usług o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome (z wyjątkiem środków transportu),
  • usług telekomunikacyjnych,
  • nadawczych radiowych i telewizyjnych,
  • elektronicznych,
  • polegających na zobowiązaniu się do powstrzymania się od dokonania czynności lub posługiwania się prawem, o których mowa powyżej,
  • agentów, pośredników działających w imieniu i na rzecz innej osoby, jeżeli uczestniczą w zapewnieniu świadczenia usług, o których mowa powyżej, />pod warunkiem, że usługi te są świadczone na rzecz: 

    a) odbiorców spoza Wspólnoty lub

    b) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę. 

Przykłady

Jeżeli np.: polska firma audytowa udziela porady lub pomocy firmie niemieckiej będącej podatnikiem VAT w Niemczech i jednocześnie mającej siedzibę w Niemczech, która nie ma stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce to wówczas miejscem świadczenia usługi będzą Niemcy a nie Polska. Oznacza to, że usługa podlega opodatkowaniu w Niemczech według prawa tam obowiązującego. W Polsce usługa ta będzie uznana za niepodlegającą opodatkowaniu. 

Innym przykładem bedzie polski podatnik wykonujący projekt zagospodarowania przestrzennego związany z przebudową nieruchomości w Poznaniu, a zamawiającym usługę jest firma posiadająca siedzibę we Francji. W przypadku takim miejsce wykonania usługi będzie tam, gdzie znajduje się nieruchomość, czyli w Polsce.

W przypadku usług elektronicznych, które są świadczone przez osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej lub osoby fizyczne, które mają siedzibę albo miejsce zamieszkania lub stałe miejsce prowadzenia działalności poza terytorium Unii Eurpoejskiej, z którego świadczą te usługi, na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, niebędących podatnikami, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Unii Europejskij – miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca posiada siedzibę lub miejsce zamieszkania. Uregulowanie to ma zastosowanie również do usług telekomunikacyjnych oraz nadawczych radiowych i telewizyjnych, jeżeli rzeczywiste użytkowanie i korzystanie z tych usług ma miejsce na terytorium państwa członkowskiego, gdzie nabywca posiada siedzibę lub miejsce zamieszkania.

W pozostałych przypadkach do tych usług ma zastosowanie ogólna zasada określania miejsca świadczenia usług.

Tam, gdzie transport się zaczyna

W przypadku wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna.

W sytuacji, gdy nabywca usług zarejestrowany jest dla potrzeb VAT w państwie członkowskim innym, niż państwo rozpoczęcia transportu i poinformuje o powyższym świadczącego usługę transportową: poda swój numer identyfikacji dla potrzeb VAT nadany przez inny kraj niż ten, na terenie którego transport się rozpoczyna, to miejscem świadczenia będzie terytorium państwa, które wydało nabywcy ten numer.

W wewnątrzwspólnotowej usłudze transportu towarów, w określonym zgodnie z powyższymi zasadami miejscu świadczenia, opodatkowaniu podlega wartość całej usługi transportu według stawki właściwej dla usługi transportu.

Identyczne zasady określania miejsca świadczenia usług stosuje się do usług pośrednictwa i spedycji związanych bezpośrednio z wewnątrzwspólnotowymi usługami transportu towarów.

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.