Ranking kont firmowych

Miliardy dotacji dla bezrobotnych. Nikt nie wie, ile firm przetrwało

Na dotacje dla bezrobotnych w ciągu 10 lat przeznaczono kwotę 7,3 mld zł. Nikt jednak nie wie, jak długo na rynku przetrwały firmy założone dzięki tym środkom. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyznaje, że nie monitoruje sytuacji firm powstałych za dotacje z PUP.


Bezzwrotne dotacje z urzędu pracy to jeden z najpopularniejszych instrumentów wspierania bezrobotnych chcących rozkręcić własny biznes. Nie sposób jednak sprawdzić, czy za popularnością i ogromnymi kwotami przeznaczanymi na zakładanie firm idzie także efektywność.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w latach 2005-2014  za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy wsparło bezrobotnych kwot ą 7,3 mld zł. Środki te pozwoliły na założenie dokładnie 461 743 początkujących biznesów. Każdy bezrobotny korzystający z tej formy wsparcia zobowiązany jest do prowadzenia działalności przez co najmniej 12 miesięcy. Co po tym okresie? Analizowane są tylko pierwsze 3 miesiące funkcjonowania firmy. – Efekt zatrudnieniowy, czyli uznanie osoby bezrobotnej, która skorzystała z określonej formy wsparcia za osobę trwale zatrudnioną wystąpi, gdy w okresie 3 miesięcy od ukończenia udziału w formie osoba ta  przepracuje lub będzie wykonywała działalność gospodarczą co najmniej 30 dni – dowiedział się MamBiznes.pl.

Imponujące statystyki

W ten sposób analizowane statystyki efektywności programu wyglądają rewelacyjnie. – W roku 2015 efektywność zatrudnieniowa (stosunek liczby osób bezrobotnych, które po zakończeniu lub przerwaniu udziału w określonej formie aktywizacji w okresie 3 miesięcy pracowały lub wykonywały działalność gospodarczą przez co najmniej 30 dni, do liczby osób, które zakończyły udział w danej formie aktywizacji) dofinansowania działalności gospodarczej wyniosła 92,18% – poinformowano nas w MPiPS.

Resort bada więc tylko pierwsze 3 miesiące od zakończenia 12 miesięcznego okresu obowiązkowego, ale dalsze losy firm założonych przez bezrobotnych nie są znane. Ile z nich przetrwało więcej niż 15 miesięcy, a ile radzi sobie do dnia dzisiejszego? Jaki odsetek rozwija się, zwiększa przychody i zatrudnia, a jaki zakończyło swój żywot wraz z odcięciem bezzwrotnej kroplówki? Na te pytania nie poznamy odpowiedzi ponieważ jak poinformowano nas w resorcie – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi badania mającego na celu monitorowanie działalności gospodarczej firm zakładanych w ramach formy wsparcia – dofinansowanie działalności gospodarczej.

Maksymalna kwota bezzwrotnego wsparcia wynosi obecnie 24 401,70 zł. Na dotacje dla bezrobotnych zabezpieczono w tym roku pulę kolejnych 510 mln zł. Środki zapewne zostaną wydane, ale z jakim skutkiem tego już nie wiadomo. Może czas to zmienić?

– Skąd kapitał na własny biznes? Sięgnij po 83 tys. zł

– 800 tys. zł dotacji na własny biznes. Nabór pomysłów trwa

– 100 tys. zł dotacji na założenie firmy, ale nie dla każdego

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
pog 28 wrz 2016 (08:44)

Jak dobrze liczę, to najdalej w 2 lata wydana kasa się zwróci w ZUS-ie i podatkach... A zazwyczaj pewnie w rok.
Z tej perspektywy program wydaje się całkiem wydajny.