Min. transportu – podwykonawcy – specustawa

Rząd chce objąć podwykonawców wielkich inwestycji większymi gwarancjami wypłat. Ministerstwo Transportu przygotowuje specustawę w tej sprawie.

Minister transportu Sławomir Nowak mówił we Wrocławiu, że ustawa powinna wejść w życie „szybciej niż w ciągu kilku miesięcy”. Resort przygotowuje dla niej szybką ścieżkę legislacyjną, z pominięciem rządowych konsultacji. Podwykonawcy, którzy wykonali zlecone im zadania, na przykład na budowie dróg, będą mogli zgłosić się do GDDKiA, jeśli będą mieli stosowne dokumenty i nakaz sądowy zapłaty. Ustawa przewiduje też rozwiązania na przyszłość. We wszystkich kontraktach i przetargach znajdzie się wymóg dodatkowej gwarancji wykonawcy u strony publicznej na wypadek nierzetelnego gwarantowania płatności. Będzie to 3 procent od wartości kontraktu.

Ostatnio problemy z wypłatami pieniędzy podwykonawcom pojawiły się między innymi na budowie autostrady A2 między Łodzią a Warszawą. Po bankructwie firmy Dolnośląskie Surowce Skalne część podwykonawców nie otrzymała należnych im środków.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/to/ab

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*