Minister pracy: duża determinacja w sprawie zmian w zasiłkach dla matek

Jest „duża determinacja” by nowe zasady dotyczące zasiłków macierzyńskich dla prowadzących firmy obowiązywały później niż planowano. Taką deklarację złożył minister pracy i polityki społecznej. Zgodnie z uchwaloną ustawą, takie zmiany mają wejść w życie w październiku. Przeciwko nim protestują prowadzące działalność kobiety, domagając się 12-miesięcznego vacatio legis.

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz mówił w radiowej Trójce, że jest szansa na odłożenie wejścia w życie ustawy do nowego roku. Zastrzegł, że zależy to od decyzji parlamentu, ale widać wolę ze strony posłów, by tego dokonać. 1 stycznia 2016 roku mają zacząć obowiązywać minimalne zasiłki macierzyńskie dla wszystkich matek – tysiąc złotych miesięcznie.

Minister dodał, że należy się też zastanowić nad możliwością zwolnienia ze składek na ubezpieczenie zdrowotne matek prowadzących działalność w okresie opieki nad dzieckiem. Protestujące kobiety prowadzące działalność gospodarczą wskazują, że w chwili wejścia w życie zmian o zasiłkach macierzyńskich, po odliczeniu składki zdrowotnej, mogą otrzymywać zasiłek w wysokości 17 złotych miesięcznie.

IAR/Trójka/łp/zr