Najlepsze startupy roku 2009

Koniec roku to tradycyjnie czas podsumowań, zestawień i rankingów. Redakcja portalu MamBiznes.pl po raz pierwszy postanowiła wybrać najlepsze internetowe startupy roku. Jakie ciekawe projekty pojawiły się na polskim rynku? Czy pod tym względem mijający rok był lepszy od poprzedniego? Czy pojawiły się pomysły, które mają szansę zawojować nie tylko krajowy rynek? Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem „Top 10 startups 2009” przygotowanym przez portal MamBiznes.pl.

Zanim jednak o końcowym zestawieniu 10 najlepszych startupów roku 2009 chcemy zaprezentować projekty, którym nie udało się znaleźć w gronie laureatów natomiast naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie. Oto pomysły, które postanowiliśmy wyróżnić.

Siepomaga.pl – serwis łączy w jednym miejscu ludzi, chcących wspierać szczytne cele, z organizacjami pozarządowymi, których misją jest niesienie pomocy

Animili.pl – projekt, którego pomysł bazuje na popularnych kiedyś zabawkach tamagotchi. Korzystające z serwisu dzieci mogą hodować własnego zwierzaka

Promoring.pl – witryna łączy nie konkurujące ze sobą sklepy o podobnej oglądalności poprzez wąski toolbar umieszczony na topie każdego sklepu

Jakdojade.pl – wyszukiwarka połączeń komunikacji miejskiej, dzięki której każdy użytkownik może zaplanować podróż z punktu A do punktu B. Według październikowych statystyk witrynę miesięcznie odwiedza już 240 tys. użytkowników statystyk (dane: Megapanel PBI/Gemius )

R1ng.pl – serwis z teleturniejami w Internecie gdzie można sprawdzić swoją wiedzę i do tego wygrać prawdziwe pieniądze

iBroker.pl – witryna oferuje usługę polegajacą na promocji ogłoszenia o pracę poprzez boksy tekstowe na stronach wydawców

Jobmatch.pl – platforma łączy idee portalu rekrutacyjnego oraz dedykowanego rozwiązania do zarządzania rekrutacją w każdej firmie.

Ranking „Top 10 startups 2009” portalu MamBiznes.pl

10. Erasmuse.pl

Serwis społecznościowy służący do wymiany opinii o zagranicznych uczelniach. Podobnie jak projekt Filmaster.com serwis Erasmuse Brał udział w międzynarodowej edycji targów Democamp East/West gdzie zdobył główną nagrodę detronizując wszystkich konkurentów. Pozycja w naszym rankingu za pomysł oraz wykonanie, które jednak nie wystarczyły, aby zdobyć popularność. Być może pomysłodawca powinien poszukać inwestora, bo projekt niewątpliwie ma potencjał.

9. Filmaster.com

Społecznościowy serwis dla miłośników kina. Użytkownicy za pośrednictwem witryny mogą oceniać filmy, dyskutować z innymi a także pisać recenzje na swoim filmowym blogu. Projekt zajął w tym roku drugie miejsce podczas międzynarodowej edycji Democamp East/West, która odbyła się w tym roku Poznaniu. Serwis znalazł miejsce w naszym rankingu przede wszystkim za wykonanie oraz plany wyjścia z projektem poza granice Polski.

8. JakElvis.pl

Serwis karaoke on-line umożliwiający nagranie wybranej przez siebie piosenki i udostępnienie jej innym. Dzięki witrynie każdy zarejestrowany użytkownik może nagrać wybraną przez siebie piosenkę oraz udostępnić wersję wideo w sieci. Projekt stworzony został przez agencję Autentika, która po zaledwie kilku miesiącach sprzedała serwis portalowi Onet.pl. Serwis znalazł się w naszym zestawieniu przede wszystkim za pomysł i realizację.

7. Contails.com

Aplikacja służąca do zarządzania kontaktami, które, na co dzień rozproszone są w telefonach komórkowych, programach pocztowych, na stronach internetowych, w komunikatorach czy w notesach. Serwis jest innowacyjnym projektem, który, mimo, że ma potencjał wymaga jeszcze sporo pracy. Cieszy natomiast fakt, że kolejny polski start-up nie koncentruje się wyłącznie na polskim rynku a próbuje powalczyć wśród globalnych graczy. Wysoka pozycja w naszym rankingu właśnie za te element oraz istotny problem, który aplikacja rozwiązuje.

6. Humanway

Aplikacja do przeprowadzania rekrutacji przez Internet. Projekt zespołu Netguru mimo krótkiego istnienia na rynku może się już pochwalić wyróżnieniem w tegorocznym konkursie Mini Seedcamp organizowanym w Warszawie a gromadzącym najbardziej obiecujące internetowe projekty w Europie Środkowej i Wschodniej. Projekt został wyłoniony spośród 20 uczestników z Polski, Węgier, Litwy i Ukrainy .Kluczowe cechy projektu to wykonanie i model biznesowy.

5. SuperDeveloper.pl

Innowacyjny projekt wspierający i usprawniający deweloperom sprzedaż mieszkań i lokali. Korzystając aplikacji każdy deweloper może korzystać z takich usług jak indywidualna strona WWW z system zarządzania treścią CMS, system sprzedaży i rezerwacji mieszkań czy prezentacja i animacja 3D inwestycji. Projekt zakwalifikował się do udziału w konkursie Mini Seedcamp gdzie rywalizował z projektami z całej Europy Środkowo Wschodniej. Wysoka pozycja w rankingu za wykonanie, klarowny model biznesowy oraz światowy potencjał.

4 .AdTaily.com

Aplikacja oferuje prosty system sprzedaży reklam na małych i średnich serwisach. Projekt jest unikalnym rozwiązaniem działającym w obszarze monetyzacji reklamowej serwisów internetowych, pozwalającego wykorzystać potencjał reklamowy serwisów niszowych ( np. blogi), jak i popularnych witryn tematycznych.  W ubiegłym roku aplikacja AdTaily znalazła się w gronie finalistów konkursu Seedcamp 2009 corocznie organizowanego w Londynie i skupiającego najciekawsze projekty internetowe. Niedługo po tym pakiet 50,27% udziałów w Adtaily za kwotę nieprzekraczającą 1 mln zł kupił koncern Agora. Projekt wysoką pozycję w naszym rankingu zawdzięcza pomysłowi, który wykorzystuje reklamową niszę na rynku.

3. ShareTheMusic.com

Pierwsza na świecie darmowa, legalna i globalna platformą wymiany muzyki między internautami. Osoby posiadające na swoim dysku określony utwór muzyczny mogą go nadawać w danym momencie tylko jednemu odbiorcy, a utwór nie może być zwielokrotniany poprzez zapis na dysk innego użytkownika – dzięki temu respektowane są prawa autorów, wykonawców i producentów. ShareTheMusic.com jest serwisem globalnym i obecnie jest dostępny w 8 językach: po angielsku, hiszpańsku, portugalsku, francusku, niemiecku, włosku, niderlandzku oraz po polsku.

Projekt jako jedyna polska inicjatywa został przyjęty Microsoft BizSpark, globalnego programu dla projektów typu start-up należących do firm prywatnych.. Wysoką pozycję w zestawieniu przyznaliśmy za odważną próbę zagospodarowania ogromnej niszy na globalnym rynku.

2. Codility.com

Projekt Codility.com to numer dwa naszego rankingu. Aplikacja służy do zdalnej, automatycznej oceny poziomu umiejętności programistów w procesie rekrutacji. Projekt pokonał w walce o udział we wrześniowym Seedcamp Week kilkaset innych młodych przedsięwzięć internetowych z Europy i Bliskiego Wschodu. W nagrodę twórcy aplikacji wzięli udział w prestiżowym, londyńskim konkursie Seedcamp gdzie znaleźli się w grupie sześciu zwycięzców. Pozycja w rankingu za pomysł, który zaspokaja konkretną potrzebę oraz model biznesowy bazujący na usługach dla firm.

And the winner is…

1. Filestube.com

Zwycięski projekt rankingu „Top 10 startups 2009” to wyszukiwarka plików działająca na globalnym rynku. Właśnie za sukcesy na arenie międzynarodowej przyznaliśmy temu projektowi tytuł najlepszego startupa roku 2009. Wrażenie robi między innymi 52 pozycja serwisu w zestawieniu największych portali na świecie według Google Ad Planner. Witryna odwiedzana jest miesięcznie przez 26 mln użytkowników z całego świata co plasuje Filestube.com najwyżej wśród polskich stron internetowych bijąc Onet i Naszą klasę.

Prowadzisz małą firmę i chciałbyś zaprezentować ją użytkownikom MamBiznes.pl? Napisz na adres [email protected]

Twórcą aplikacji jest firma Red Sky, której w początkowej fazie projektu udało się zdobyć kapitał na rozwój projektu od Tomasza Pruszczyńskiego, współzałożyciela agencji OS3 oraz twórcy wielu internetowych przedsięwzięć (np. fotosik.pl, sms.pl). Drugim inwestorem wyszukiwarki jest polski fundusz Xevin Investments.

– Milioner przed dwudziestką

– Swój pierwszy miliona zarobił na serwisie MP3.com

– Zarabiają sprzedając słowa w Inernecie

– Jak powstała potęga seriwisu Fotka.pl

Jak widać w mijającym roku nie brakowało ciekawych projektów na polskim rynku internetowym. Analizując jednak cały rynek wnioski już nie są tak pozytywne. Jak grzyby po deszczu powstają inicjatywy, z których jednak tylko garstka ma szansę odnieść sukces. Liczba internetowych startupów przybywa natomiast ich ilość nie przekłada się w jakość. Czy zatem polski startup podbije kiedyś globalny rynek? Na pewno kilka projektów z rankingu „Top 10 startups 2009” na międzynarodowym rynku może z powodzeniem zaistnieć.  A czy to wystarczy, bo go podbić, to się okaże może już w roku 2010.

– Student miliarder, czyli historia Facebooka

– Historia sukcesu wyszukiwarki Google

– Jak powstał największy na świecie e-sklep Amazon.com

– Jak zrodziła się potęga Allegro?

Grzegorz Marynowicz, Łukasz Nomejko, Alicja Rozłucka
MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

wojtek

29 grudnia 2009 Odpowiedz

Slaby ten ranking. A gdzie np. Peryskop.pl, a gdzie 1000it.pl. Nie dotkneliscie wogole e-commerce za to zlapaliscie sie na male projekty ladnie wygladajace, ale bez wiekszego rozeznania.

Avatar

Ala MamBiznes.pl

29 grudnia 2009 Odpowiedz

Witaj Wojtek,
ranking ma to do siebie, że nie wszyscy mogą się tam znalezć. Peryskop analizowaliśmy i idea ciekawa, ale serwis nie działa jak powinien.

Avatar

kamil

29 grudnia 2009 Odpowiedz

a jastawiam.pl?

Avatar

Maciej Białek

29 grudnia 2009 Odpowiedz

Gratuluje sam sobie i innym tez 🙂 pooonczki dla Was (@) (@) (@) … P.S szczegolne brawo dla adtaily.com – moim zdaniem kawał dobrej roboty od zera !!! cheers

Avatar

Artur Kurasiński

29 grudnia 2009 Odpowiedz

@Maciej Białek – ale czad Bankier.pl promuje serwisy z grupy Money.pl :))

Avatar

Tomek Frygat

29 grudnia 2009 Odpowiedz

@Artur Kurasiński
rzetelność dziennikarską nazywa Pan promocją …. ? słabe (taki komentarz rodem z serwisu ze stajni o2;-))

co do serwisów Pana M. Białka to gratulacje za całokształt. Odnoszę jednak wrażenie, że ibroker radzi sobie słabiej niż promoring.

Avatar

Ola

29 grudnia 2009 Odpowiedz

R1NG.pl – kapitalna sprawa!

Avatar

andrea

29 grudnia 2009 Odpowiedz

Jakdojade.pl to najlepszy startup tego roku!!! Wreszcie powstalo cos takiego w Krakowie, nie trzeba meczyc sie z nieudana wyszukiwarka mpk, tylko wszystko podane ladnie jak na tacy 🙂 Dzieki dla tworcow!

Avatar

Nika

29 grudnia 2009 Odpowiedz

Jakdojade.pl i R1NG.pl – najlepsze (najcześciej korzystam)

Avatar

bartek

29 grudnia 2009 Odpowiedz

FilesTube powstał w 2007 roku!

Avatar

Arti

29 grudnia 2009 Odpowiedz

JakDojadę.pl na parkingu, amatorszczyzna ze strony twórców jakdojade

Avatar

znawca

29 grudnia 2009 Odpowiedz

IDN-y zostawmy dla domeniarzy. Niech się dalej oszukują

Avatar

antony85

30 grudnia 2009 Odpowiedz

a joogle.pl? , słabiutko;p

Avatar

acr88

30 grudnia 2009 Odpowiedz

panowie, coś cienkie macie te zestawienie, pominęliście wiele ciekawych serwisów. czy ktoś w końcu napisze o jakleci.pl, nie rozumiem dlaczego o nim jest tak cicho, on ma ogromny potencjał.

Avatar

48

30 grudnia 2009 Odpowiedz

Brakuje mojego ulubionego http://iitv.info/ z serialami online.

Avatar

M2L7P

30 grudnia 2009 Odpowiedz

Se jaja robicie zwykła raklama i merketing szeptany i sprzedany mierne te portale i pomysły i ja się maniby na to nabrać i nieby z nich korzystać JAAAAsssneeeeee

Avatar

master

30 grudnia 2009 Odpowiedz

slaby ten ranking, wybraliscie to o czym wszyscy pisza a nie to co popularne i dobre. Pierwsze miejsce powinno miec http://www.siepomaga.pl.
gdzie http://www.demotywatory.pl, gdzie http://www.skreccos.pl ? Slaby ten ranking

Avatar

22

30 grudnia 2009 Odpowiedz

a co z oto-ja.pl ? Moze nie zabardzo innowacyjne ale opensourcowe i z duzym potencjalem.

Avatar

jb

1 stycznia 2010 Odpowiedz

Do wszystkiego należy podjeść z rezerwą, jak ktoś kiedyś powiedział – rankingi i statystyki są jak strój bikini, niby wszystko pokazują ale najważniejsze zakrywają :-D. szcześliwego nowego roku.

Avatar

dżejdżejen

2 stycznia 2010 Odpowiedz

Przydałoby się moderować komentarze 🙂

Jak można mówić, że jakiś serwisik z serialami onlina oparty o megavideo albo demotywatory nie różniące się niczym od tandetnego bloga zasługują na jakikolwiek ranking? Z jednej strony ranking, jak ranking – zawsze jest subiektywny, z drugiej mambiznes.pl traktuje o początkujących, młodych biznesach i w rankingu oczekiwałbym prawdziwie małych projektów, w których tkwi potencjał warty promocji a zamiast tego wszystko to, co już jest mniej lub bardziej, ale znane szerszemu gronu odbiorców… Promujmy młodych, którzy się na prawdę napocili przy startupach a nie projekty wielkich spółek, które mają budżet i wyprodukowanie kolejnego serwisu, to kwestia kupienia dobrego pomysłu 🙂

Avatar

michalmoczulski

2 stycznia 2010 Odpowiedz

Przyznam się, że nie wiedziałem że filestube jest Polski :/ z innych serwisów kojarzę głównie r1ng i jakdojade.

Avatar

reader

3 stycznia 2010 Odpowiedz

najswiezszy stratup sprezentuj.pl ;]

Avatar

Tomek

8 stycznia 2010 Odpowiedz

Zgadzam się z kilkoma wypowiedziami, że ranking jest słaby i bardzo subiektywny. To nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie.
W rankingu wyróżniony jest ibroker, który nie jest pierwszym narzędziem do multipostingu ogłoszeń rekrutacyjnych. W tym temacie, czyli w prawdzimym multipostingu pierwszy był http://www.e-exporter.pl i jeżeli ktoś jest z nimi w kontakcie to wie jak dynaminicznie rozwijany jest ten system. Jestem użytkownikiem e-exporter.pl i moim zadaniem ten pomysł i realizacja zasługuje min na wyróżnienie

Avatar

antek

10 stycznia 2010 Odpowiedz

Ja bym do 10 dodał catania.pl wzorowana na alibaba.com

Avatar

Snoopek

29 stycznia 2010 Odpowiedz

@Tomek mylisz się, e-exporter wcale nie był pierwszy :-P, jak chcesz coś zareklamować to przynajmniej rób to zgodnie z prawdą :), z tego co kojarzę ibroker.pl wystartował w lutym 2009 a exporter gdzieś we wrześniu albo i później, więc jak nie masz pojęcia o tym co się w sieci dzieje to nie pisz bzdur po to tylko żeby zareklamować exportera :-P. Swoją droga to ranking bardzo subiektywny i faktycznie brakuje tu kilku fajnych serwisów, ale autor przynajmniej nie ukrywa, że to jest JEGO ranking 🙂

Avatar

Tomek

17 marca 2010 Odpowiedz

Snoopek widzę, że nie do końca rozumiesz różnice dotyczące tych serwisów oraz nie znasz branży. NHH oferowany przez ibroker.pl to nie jest multiposting tylko promowanie ogłoszeń z wykorzystaniem boksów tekstowych. Nie widziałem na pierwszej stronie ibroker.pl ŻADNYCH opisów i funkcjonalności dotyczących multipostingu. Takie hasła i sposób promowania ibroker.pl pojawił się wraz z nową stroną czyli po wystartowaniu e-exporter.pl, który od powstania zakłada funkcjonowanie w obszarze multipostingu. Tak na koniec to zwróć uwagę, że każdy może posługiwać się hasłem multipostingu lecz bardzo mało systemów naprawdę realizuje taką funkcjonalność

Avatar

Kluska

27 czerwca 2010 Odpowiedz

A Yummy.pl??!! Najlepszy innowacyjny projekt dla dzieci, piszecie o maluchach, a nie dostrzegacie największych sukcesów…

Avatar

dashares

18 września 2010 Odpowiedz

Dashares.com Provides Free, Full and Best Software Downloads

Avatar

CzZeQwpjsMaZCcolM

23 kwietnia 2011 Odpowiedz

xVG97u vseqslhoecqe

Avatar

jwnoBezFFerXIQHB

23 kwietnia 2011 Odpowiedz

S4tMxd pwgxztsovonl

Avatar

VpOTGBSQIXxE

24 kwietnia 2011 Odpowiedz

4xkc6L , [url=http://msnazdtwenhp.com/]msnazdtwenhp[/url], [link=http://qnowtilasmmt.com/]qnowtilasmmt[/link], http://eipctbirnqjb.com/

Avatar

OthOlzjFtEAtCHYnxj

24 kwietnia 2011 Odpowiedz

BUzl41 , [url=http://tlkahhmcafcg.com/]tlkahhmcafcg[/url], [link=http://stpbgwwpklbz.com/]stpbgwwpklbz[/link], http://fvbdmhzzqofr.com/

Avatar

Jakub

18 maja 2011 Odpowiedz

jakdojade.pl – bardzo praktyczne.

r1ng.pl – fajny sposób na odpoczynek i odrobinę hazardu (de facto, liczy się wiedza, ale gra na pieniądze dużo bardziej emocjonująca)

Avatar

David_Lane

13 lipca 2011 Odpowiedz

Dzięki za list! Używam kilka z nich i jestem całkiem zadowolony z ich pracy.
Free online TV

Avatar

Trevis

16 sierpnia 2011 Odpowiedz

Dziękuję za ten list, Całkowicie zgadzam się, że większość z nich zasługuje na większą uwagę. Kiedyś iBroker.pl, to było całkiem dobre.

Free TV http://watchtvonlinefree.net/

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*