Nawet 800 tys. zł bezzwrotnej dotacji dla innowacyjnego pomysłu

Masz pomysł na startup, ale brakuje pieniędzy wsparcia doświadczonych ekspertów? Jedną z możliwości stojącą przed młodymi przedsiębiorcami jest uruchomiony dziś program „Platform startowych”. Inicjatywa pilotażowo wystartowała w wybranych województwach. Autorzy najlepszych pomysłów, które przejdą etap inkubacji będą mogli pozyskać finalnie nawet 800 tys. zł na rozwój.

Celem programu jest pomoc w budowie innowacyjnego produktu lub usługi oraz opracowaniu skalowalnego modelu biznesowego. Do uczestnictwa w programie organizatorzy zapraszają pomysłodawców do 35. roku życia. Mile widziani są autorzy innowacyjnych rozwiązań znajdujących zastosowanie w życiu codziennym lub praktyce gospodarczej. 

Najpierw inkubacja, później dotacja

Nadesłane projekty będą oceniane pod względem potencjału rynkowego oraz szans przekształcenia pomysłu w dochodową firmę. W efekcie selekcji wyłonione zostaną przedsięwzięcia, które pod okiem mentorów przejdą etap preinkubacji. W trakcie 10 miesięcznego programu młodzi przedsiębiorcy będą pracowali nad finalnym produktem lub usługą. Wspólną pracę ze startupami prowadzić będą trzy podmioty wyłonione przez PARP: Hub of talents (animator: Białostocki Park Naukowo-Technologiczny), TechnoparkBiznesHub (animator: Kielecki Park Technologiczny oraz Connect (animator: Lubelski Park Naukowo-Technologiczny).

Każdy ze 100 startupów, które powstaną do roku 2017 będzie miał następnie szansę pozyskania bezzwrotnego finansowego wsparcia w ramach poddziałania 1.1.2 „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”. Dotacja ma pomóc w początkowej fazie „wodowania” produktu na rynku oraz dalszym rozwoju startupu. Maksymalna kwota wsparcia dla startupa w ramach tego programu to 800 tys. zł dotacji. Pula środków przygotowanych na ten cel to 58,8 mln zł.

Gdzie po wsparcie?

Program „Platformy startowe” ruszył od 1 marca w województwach: lubelskim podlaskim, świętokrzyskim, podkarpackim i warmińsko mazurskim. Pilotażowa inicjatywa obejmuje swoim zasięgiem takie miasta jak: Kielcach, Rzeszowie, Stalowej Woli, Lublinie, Zamościu, Świdniku, Tarnobrzegu, Białymstoku, Olsztynie, Elblągu, Ełku, Suwałkach i Łomży. To tam osoby z pomysłem na startup mogą dowiedzieć się więcej na temat samego programu. Formularz aplikacyjny dostępny jest na stronie pod adrese. www.platformystartowe.gov.pl/aplikuj. Wypełniając formularz, pomysłodawca przedstawia opis projektu. Prezentuje wizję produktu dzięki odpowiedzi na pytania: Co tak naprawdę chcesz zmienić? Jaki problem chcesz rozwiązać?  Jaki jest ogólny cel produktu? Jakie są główne źródła przychodów? Przedsiębiorca powinien również wskazać, do jakiej niszy rynkowej oraz jakiego segmentu klientów chce dotrzeć oraz jakie problemy rozwiązuje produkt.

– Szansa wygrania 100 tys. zł na własny biznes

Grzegorz Marynowicz

Komentarze

Marek

1 marca 2016 Odpowiedz

Mam pytanie na temat funkcjonowania programu – tzn pochodzę ze świętokrzyskiego, mieszkam na drugim końcu Polski i we własnym zakresie staram się uruchomić swój startup (jest w fazie beta). Pytanie czy w ramach programu, jeszcze przed przyznaniem środków na pomoc – konieczne są dziesiątki spotkań na miejscu? Dojazd setek kilometrów może być dosyć problematyczny, a z czegoś trzeba życ;)

Marek

1 marca 2016 Odpowiedz

Mam 36 lat, dlaczego jestem dyskryminowany przez założenia programu, na który pieniądze łożą podatnicy?

urzedas

1 marca 2016 Odpowiedz

mam dobry pomysl na biznes i mam go pokazac jakims ciamciakom z urzedu? serio? jeleni szukacie

Kaml

1 marca 2016 Odpowiedz

@marek: Bo po 35 roku życia ludzie stają się mądrzejsi i swoich pomysłów nie oddają za bezcen.

accsd

2 marca 2016 Odpowiedz

Najwyżej pojawi się mafia zwali kurs jak na Softblue S.A a Ty jako właściciel nie będziesz nic mógł zrobić chyba że też będziesz w mafii

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*