Nie będzie 70 tys. złotych na założenie firmy

Wbrew wcześniejszym doniesieniom prasowym bezrobotny nie będzie mógł otrzymać 70 tysięcy złotych na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Takie informacje po publikacji „Gazety prawnej” pt „Bezrobotny może otrzymać 70 tys. zł na założenie firmy” przekazało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Gazeta informowała wówczas , że osoby bez pracy, które chcą założyć firmę, będą mogły skorzystać zarówno z dotacji z Urzędu Pracy jak wsparcia unijnego z Programu Kapitał Ludzki.

Okazuje się jednak, że informacje, które rozbudziły wyobraźnię osób myślących o własnym biznesie były nieprawdziwe.„Podana w artykule wysokość dotacji z Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej (29.500 zł/ os), wynikająca z dziesięciokrotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia w II kw. br. nie pochodzi ani z projektu planu finansowego Funduszu Pracy na 2009 r., ani z projektu nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia. „ – wyjaśnia ministerstwo.

„Przekazany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji w/w ustawy zakłada zwiększenie wysokości dotacji do kwoty sześciokrotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia – a w przypadku gdy działalność jest podejmowana na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych, wysokość przyznanych bezrobotnemu środków nie mogłaby przekraczać czterokrotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka założyciela spółdzielni oraz trzykrotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka przystępującego do spółdzielni socjalnej po jej założeniu.” – czytamy dalej.

„W Ministerstwie Pracy i Polityki Społeczne nie toczyły się prace, które umożliwiłyby uzyskanie środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej jednocześnie z Funduszu Pracy i z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Sugerowana przez Autora artykułu kwota uzyskana przez połączenie tych środków jest niewłaściwą interpretacją i może wprowadzać czytelników w błąd.” – poinformowało ministerstwo.

Bezrobotni, którzy na swoim koncie widzieli już kwotę 70 tys. zł muszą niestety obejść się smakiem. Informacja o możliwości uzyskania wsparcia finansowego o takiej wysokości rozbudziła wyobraźnię wielu osób planujących założenie firmy. Nie ma co się jednak łamać. Na młodych przedsiębiorców wciąż czekają środki z Programu Kapitał Ludzki oraz wparcie z Urzędów Pracy.

Komentarze

Avatar

mir

3 października 2008 Odpowiedz

niech lepiej, ustawia zus jako procent od zysku, i podatki w normalnej wysokości, a jałmużnę zostawia dla siebie

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*