Nie będzie 800 tys. zł dotacji na własny biznes

Nie będzie kolejnych naborów w ramach inicjatywy „Platformy startowe”. Realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości program, który dawał startupom z tzw. Polski Wschodniej możliwość pozyskania bezzwrotnej dotacji nie będzie kontynuowany.

Program „Platformy startowe dla nowych pomysłów” wystartował 1 marca w województwach: lubelskim podlaskim, świętokrzyskim, podkarpackim i warmińsko mazurskim. Pilotażowa inicjatywa dla startupów była częścią osi priorytetowej „Polska Wschodnia”.

Koncepcja zakładała zakwalifikowanie w 2016 roku 100 startupów, które najpierw przejdą proces inkubacji a najlepsze z nich będą mogły pozyskać 800 tys. zł dofinansowania na wdrożenie projektu. Oprócz  zastrzyku gotówki pomysłodawcy mogli uzyskać wsparcie w postaci usług prawnych, księgowych, marketingowych i innych, które miały pomóc  w wypracowaniu rentownego modelu biznesowego opartego o innowacyjny produkt. Na pilotażowy program PARP przeznaczyła 65,6 mln zł, ale dodatkowych środków nie będzie. 

Z początkiem nowego roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości poinformowała, że kolejne nabory nie są planowane. Program będzie jedynie kontynuowany ze startupami, które wzięły udział w pilotażowym naborze.  Przez pierwsze pół roku funkcjonowania programu do zlokalizowanych na terenie Polski wschodniej trzech akceleratorów zgłosiło się 1707 innowatorów zainteresowanych pozyskaniem pieniędzy i eksperckiego wsparcia. Z tego grona wyłonionych zostało 130 szczęśliwców, którzy w poszczególnych inkubatorach pracowali nad udoskonaleniem biznesplanu.  Z 80 pomysłodawcami zawarto umowy inkubacyjne i to one w ostatnim etapie powalczą o 800 tys. zł dotacji. Inni pomysłodawcy, którzy również myśleli o programie „Platformy startowe dla nowych pomysłów”, jako szansie zdobycia finansowania dla startupu muszą poszukać innych inicjatyw. Pisaliśmy o nich wczoraj.

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*