Niemieckie i francuskie sposoby na kryzys
Dwie wizje walki z kryzysem i różnice zdań w sprawie euroobligacji. Niemcy i Francja pozostały przy swoich zdaniach, co potwierdził unijny szczyt w Brukseli.
Paryż chce wprowadzenia wspólnych obligacji w strefie euro i naciska na działania pobudzające wzrost gospodarczy. Berlin z kolei jest przeciwny euroobligacjom i podtrzymuje stanowisko, że dyscyplina finansowa jest kluczowa w walce z kryzysem. Żadna ze stron nie zamierza ustąpić. Niemiecka kanclerz Angela Merkel odrzuca argumenty, że euroobligacje, pozwalające słabszym finansowo krajom pożyczać pieniądze na niższy procent, przy gwarancjach tych najsilniejszych państw, są niezbędne. Euroobligacje nie przyczynią się do wzrostu gospodarczego – mówiła niemiecka kanclerz. Nierażony tym francuski prezydent Francois Hollande ponawiał odpowiadał – wszystkie propozycje są wciąż na stole. Trudno sobie jednak wyobrazić szybkie porozumienie.
Podobnie jest z dyskusją na temat tego, czy cięcia i dyscyplina finansowa, czy też pobudzanie wzrostu są lepszym sposobem na kryzys. Nie można tego przeciwstawiać – to są dwie strony jednej monety – argumentował przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. W podobnym tonie wypowiadał się premier Donald Tusk. Nie można poświęcić stabilizacji finansowej, czyli dyscypliny, modelu niemieckiego, na rzecz wzrostu, ale nie można też poświęcić wzrostu dla dyscypliny – podkreślił szef polskiego rządu. Dyskusje na te tematy zapoczątkował francuski prezydent dla którego był to debiut na unijnym szczycie. Choć już zaznaczył swoją obecność – po raz pierwszy przed unijnym szczytem nie odbyły się francusko-niemieckie konsultacje. Francois Hollande w przeciwieństwie do poprzednika nie szukał sojuszników w Niemczech, ale w krajach Południa.
Komentarze
Pomoc dla prowadzących działalność gospodarczą. 5 tys. zł dotacji, nowe postojowe i co jeszcze?
Bezpośrednia pomoc dla firm i pracowników dotkniętych skutkami pandemii. Kompleksowe wsparcie w dostosowaniu…
Biznes muzyczny w prawdziwej zapaści. Branża odcięta od źródeł przychodów
Polska branża muzyczno-festiwalowa przeżywa trudny okres w związku z pandemią COVID-19. Koncerty na…
Wnioski o subwencję z PFR do końca tygodnia. Maksymalna kwota dla prowadzących działalność gospodarczą to 324 tys. zł
Tylko do końca tygodnia mogą składać wnioski o subwencję firmy zainteresowane uzyskaniem wsparcia…
Mimo pandemii sprzedaż dzieł sztuki wzrosła o 30 proc.
W ubiegłym roku – mimo obostrzeń sanitarnych i trudnej sytuacji gospodarczej – sprzedaż dzieł…
Co zrobić, gdy przychodzi podejrzany e-mail z ZUS?
Maile wysyłane z adresu imitującego prawdziwą domenę ZUS to najnowsza forma oszustwa. Niektórzy…
Feelance jako sposób, by dorobić do etatu. Polaków opinie na temat alternatywnych źródeł zarabiania
Bezpieczeństwo i stabilizacja to w czasach pandemii jedne z najważniejszych wartości pracy dla…