Niepewność na polskim rynku nieruchomości

Na polskim rynku nieruchomości nie ma spowolnienia, ale jest spora niepewność. Inwestorzy i kupujący nieruchomości mają kłopoty z dostaniem kredytu.

Autorzy raportu firmy doradczej Ernst&Young wskazują, że w ubiegłym roku inwestycje w nieruchomości wyniosły w naszym kraju prawie 2 i pół miliarda euro. To poziom zbliżony do obserwowanych przed kryzysem.

Poważnym zagrożeniem jest jednak sytuacja w strefie euro, która może przełożyć się na polską gospodarkę oraz fakt, że firmy mają spore problemy z pozyskaniem kredytów na inwestycje – uważa jeden z autorów raportu Jarosław Bator. Ekspert podkreśla też, że problem z kredytami mają osoby planujące zakup mieszkania, czy domu.

Jarosław Bator uważa, że szansą dla rynku nieruchomości może być pomysł wynajmowania mieszkań, które nie znalazły nabywców. Wynajmując mieszkania z możliwością ich zakupu w przyszłości deweloperzy wyręczaliby instytucje udzielające kredytów.

Ekspert dodaje, że Polska jest wciąż atrakcyjna dla inwestorów. Autorzy raportu dodają, że można zwiększyć atrakcyjność polskiego rynku nieruchomości poprzez wprowadzenie bardziej przejrzystego systemu podatkowego. Według nich obecne niejasne i niejednoznaczne przepisy utrudniają planowanie inwestycji.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*