Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Niższy ZUS dla nowych firm

Koszty związane z prowadzeniem firmy to zmora każdego przedsiębiorcy, niezależnie od branży, miejsca, czy wielkości firmy. Szczególnie dotkliwe są  one dla początkujących przedsiębiorców, którzy ciągle niepewni swojej przyszłości na rynku, muszą liczyć się z każdą złotówką.  Do tych najbardziej uciążliwych kosztów należy z pewnością zaliczyć  opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne. Niestety, nie można się od tego przykrego obowiązku uwolnić. Stąd też ustawodawca, by nieco odciążyć raczkujących przedsiębiorców, wprowadził ulgę w ZUS dla nowych firm. 

Na początkowym etapie prowadzenia działalności gospodarczej, kiedy obroty firmy nie są jeszcze spektakularne, składki ZUS płacone przez przedsiębiorcę nie ustępują wysokością nakładom na np. towar czy energię. W celu wspierania nowych firm ustawodawca wprowadził preferencyjne składki ZUS dla nowych firm. Na czym to polega? Redukcji poddaje się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne do wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia. W efekcie, takie preferencyjne składki są o ponad połowę niższe niż pełne składki.

Przedsiębiorca może korzystać z prawa do obniżonych wyłącznie przez pierwsze 24 miesiące od rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. W tej sytuacji firma może przeznaczyć zaoszczędzone środki na nowe inwestycje. W ujęciu rocznym mogą to być całkiem spore sumy. Do okresu korzystania z ulgi wlicza się czas, w którym przedsiębiorca zwolniony był z  obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, np. w związku z zawieszeniem działalności gospodarczej. Zalicza się do tego okresu również czasu, kiedy osoba podlegała ubezpieczeniom z innego tytułu niż prowadzenie działalności.

Niestety, nie wszyscy początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na taką „taryfę ulgową”. Osoby, które w przeciągu ostatnich 60 miesięcy prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą nie będą mogły skorzystać z ulgi ZUS dla nowych firm. Co więcej, wspólnicy spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich oraz wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością również pozbawieni są prawa do takiej preferencyjnej  składki ZUS. Kolejnym ograniczeniem jest wykonywanie działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej (w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym) wykonywano w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej obecnie działalności gospodarczej.

Warunek niewykonywania działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy należy spełniać przez cały okres korzystania z ulgi. Natomiast osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia (lub innej umowy, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, mogą skorzystać z ulgi w opłacaniu składek nawet wówczas, gdy w ramach obecnie prowadzonej działalności gospodarczej wykonują na rzecz byłego zleceniodawcy czynności, których dokonywały na podstawie wcześniejszej umowy zlecenia. Jest to z pewnością dobra wiadomość dla takich osób. Zwiększa to ich swobodę w prowadzeniu działalności gospodarczej, jednocześnie umożliwiając skorzystanie z ulgi ZUS dla nowych firm.

W świetle powyższych, uznać trzeba, że ulga ZUS dla początkujących przedsiębiorców jest trafnym rozwiązaniem ustawodawcy, biorąc pod uwagę kosztowny proces rozwijania firmy i potrzebę wspierania przedsiębiorczości pod każdą postacią w dobie zwalniającej gospodarki. Z punktu widzenia przedsiębiorców, każde odciążenie finansowe należy powitać z otwartymi ramionami.

– Ponad 1000 zł składki na ZUS od lutego 2013

– Wszyscy się złożymy na ZUS dla rolników
Tomasz Pasiut, Łatała i Wspólnicy Sp. k.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
jarmulek 8 maj 2013 (18:54)

te przepisy sa juz od dobrych kilku la więc to żadna nowość