Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nowa Ustawa o BIG ułatwieniem dla mikroprzedsiębiorców

artykuł sponsorowany


14 czerwca br. weszła w życie nowa Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Ustawa o BIG). Dzięki nowym zapisom prawnym wszyscy przedsiębiorcy (również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą) mogą umieścić dane nieuczciwego kontrahenta, będącego konsumentem, w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor.


Od teraz każdy właściciel firmy zyskał uprawnienia dotychczas zagwarantowane jedynie dla wąskiej grupy firm i instytucji.

Dlaczego dłużnicy spłacają zobowiązania po umieszczeniu ich danych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor?


Niewątpliwie przekazywanie danych dłużników do BIG zwiększa skuteczność odzyskiwania należności. Rejestr Dłużników w BIG InfoMonitor codziennie sprawdzają banki oraz firmy z każdego sektora gospodarki. Umieszczenie w nim danych osoby zalegającej z płatnościami może skutkować dla dłużnika odmową udzielenia kredytu, pożyczki, problemami podczas dokonywania zakupów na raty, zakupu telefonu, telewizji kablowej, czy Internetu. Taki stan rzeczy stanowi dla dłużnika dużą motywację do spłaty należności. Jego dane mogą pozostać bowiem w rejestrze BIG nawet przez 10 lat i tylko całkowita spłata zobowiązania powoduje ich usunięcie.

BIG InfoMonitor ściśle współpracuje ze Związkiem Banków Polskich oraz Biurem Informacji Kredytowej, za pośrednictwem których banki w dogodny sposób mogą pobierać raporty z Rejestru Dłużników. Dzięki współpracy z BIK i ZBP, BIG InfoMonitor posiada dostęp do łącznej liczby 4,3 mln informacji o zadłużeniu przedsiębiorców i konsumentów. Dzięki temu również inne podmioty rynku uwzględniają nasz rejestr w procesie oceny wiarygodności klientów i partnerów handlowych. Z naszych szacunków wynika, że sama informacja o możliwości znalezienia się w rejestrze dłużników BIG InfoMonitor, wystarczy aby 40% osób zdecydowało się na spłatę zadłużenia. Pozostałe 35% dłużników zwraca należność po umieszczeniu ich danych w rejestrze dłużników BIG InfoMonitor – wyjaśnia Marcin Ledworowski, Wiceprezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.


Co powinien zrobić mikroprzedsiębiorca, aby umieścić dłużnika w BIG InfoMonitor?


Na początek przedsiębiorca powinien skontaktować się z BIG InfoMonitor i podpisać stosowną umowę. Właściciel firmy może wpisać nieuczciwego płatnika do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor w przypadku gdy, zadłużenie firmy opiewa na kwotę minimum 500 zł, natomiast zadłużenie konsumenta minimum 200 zł. Istnieje również możliwość przekazania danych dłużnika do BIG na podstawie sądowego tytułu wykonawczego. Wówczas kwota zaległych należności oraz okres zaległości nie mają znaczenia.

Przed umieszczeniem informacji w BIG InfoMonitor przedsiębiorca powinien pamiętać o wysłaniu do dłużnika wezwania do zapłaty. Jeżeli podstawą przekazania danych nieuczciwego kontrahenta do BIG jest umowa, wówczas dłużnik powinien zostać poinformowana o zamiarze przekazania jego danych do rejestru oraz o konsekwencjach tego działania z 30 dniowym wyprzedzeniem. W przypadku, gdy wierzyciel posiada sądowy tytuł wykonawczy wezwanie należy wysłać na 14 dni przed zamiarem przekazania danych do BIG.

 

Co może uchronić firmę przed nieuczciwym kontrahentem?


Każdy przedsiębiorca, który ma obawy odnośnie uczciwości potencjalnego kontrahenta może sprawdzić informacje na jego temat w BIG InfoMonitor. Proces weryfikowania kontrahentów i klientów staje się powoli naturalnym elementem biznesu. Jest to zalecany, istotny i opłacalny aspekt życia gospodarczego. Działając w myśl zasady „przezorny zawsze ubezpieczony” właściciele przedsiębiorstw są wstanie uniknąć poważnych problemów finansowych, a zaoszczędzony czas mogą wykorzystać na obmyślanie nowych strategii biznesowych. Niektórzy sądzą, iż sprawdzanie potencjalnego kontrahenta świadczy o braku zaufania i jest źle widziane. Jeżeli jednak spojrzymy na rynek, to zauważymy, że obecnie coraz więcej firm ze wszystkich sektorów gospodarki korzysta z tego typu usług.

Jeśli po pobraniu informacji z rejestru BIG InfoMonitor dowiemy się, że nasz partner nie spłaca swoich zobowiązań zaciągniętych u innych podmiotów na rynku, to jest to dla nas wyraźny sygnał ostrzegawczy. Taka osoba nie jest wiarygodnym partnerem biznesowym. W obliczu tego, nie ma wątpliwości, iż weryfikowanie kontrahentów jest działaniem opłacalnym, pozwalającym uniknąć nieprzewidzianych zdarzeń.

Warto też zaznaczyć, że mechanizm sprawdzania działa w obie strony, my sprawdzamy kontrahenta, ale również on może zasięgnąć  w BIG–u informacji na nasz temat. Krótko mówiąc, budując naszą pozytywną historię płatniczą zwiększamy szanse firmy na rynku i kształtujemy jej pozytywny wizerunek. Pobieranie informacji w BIG powinno świadczyć o profesjonalizmie, a nie o podejrzliwości.


Jakie obowiązki ciążą na wierzycielu?

 

Obowiązek dbania o aktualność danych w rejestrze BIG InfoMonitor, dotyczących dłużników leży po stronie podmiotu, który je wprowadził. Osoby te są zobowiązane do rzetelnej aktualizacji przekazanych informacji. Nie usunięcie w odpowiednim czasie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor danych o  nieuczciwym płatniku skutkuje poważnymi konsekwencjami pieniężnymi. Wierzyciel ma 14 dni od daty całkowitej spłaty jego zobowiązania na wykreślenie takiej dłużnika z rejestru. Obowiązek aktualizacji danych dotyczy również częściowych spłat. Natomiast w  przypadku zwiększania się kwoty zadłużenia raz przekazana informacja gospodarcza o zwłoce w wykonaniu zobowiązań pieniężnych może zostać aktualizowana, decyzja w tej sprawie należy do podmiotu, który przekazał informację do Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

 

Dlaczego warto spłacać zobowiązania w terminie i dbać o pozytywną historię płatniczą?


Dzięki pozytywnej historii kredytowej banki i SKOK-i oceniają klientów jako bardziej wiarygodnych i mogą zaoferować np. lepsze warunki finansowe, obniżyć opłaty prowizje lub oprocentowanie nowo zaciągniętego kredytu. Ponadto bank lub SKOK ma również możliwość skrócenia procedury udzielenia kredytu, gdyż dzięki Raportom Biura Informacji Kredytowej, z którym współpracuje BIG InfoMonitor, ma pełną i sprawdzoną wiedzę o rzetelności przyszłego kredytobiorcy.

Jednak o pozytywną historię kredytową warto dbać nie tylko ze względu na potencjalne łatwiejsze relacje z bankiem. Trzeba pamiętać, że na co dzień naszą wypłacalność oceniają i badają także inni przedsiębiorcy. Są to np.: firmy telekomunikacyjne, dostawcy Internetu, telewizji, prądu, gazu, wypożyczalnie sprzętu, także osoby prywatne wynajmujące mieszkania. Korzystają oni z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, w którym oprócz informacji uzyskanych od przedsiębiorców znajdują się także informacje z rejestrów bankowych zgromadzonych w BIK i Systemie Bankowy Rejestr Związku Banków Polskich.

W dzisiejszych czasach wiarygodność płatnicza jest czynnikiem znacznie ułatwiającym funkcjonowanie na rynku. Weryfikowanie klientów staje się normą w biznesie. Dlatego warto zadbać o swoją pozytywną historię płatniczą. W tym celu polecam zapoznanie się z Poradnikiem Związku Banków Polskich – „Jak budować wiarygodność płatniczą”- dodaje Mariusz Hildebrand, Prezes BIG InfoMonitor.


Jak sprawdzić swoją historię płatniczą?


Ustawa o BIG gwarantuje każdemu możliwość pobrania Raportu o Sobie, bez potrzeby podpisywania jakiejkolwiek umowy. Oznacza to, że właściciel firmy może sprawdzić czy figuruje jako dłużnik w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, a raz na pół roku taki raport może uzyskać bez żadnych opłat.

Przedsiębiorca może pobrać Raport o Sobie przez Internet na stronie www.big.pl, listownie lub bezpośrednio w siedzibie BIG InfoMonitor w Warszawie przy ul. Canaletta 4. Powinien również zainteresować się Raportem z Rejestru Zapytań. Może dowiedzieć się z niego, kto w przeciągu ostatnich 12 miesięcy pytał o jego zadłużenie i jakie informacje otrzymał.

– Czasem może zdarzyć się, że ktoś przekazał do BIG InfoMonitor nieprawdziwe dane na nasz temat bądź nie zaktualizował informacji o spłaconym przez nas długu. Dlatego warto okresowo pobierać Raport o Sobie. W ten sposób możemy dowiedzieć się, że figurujemy w BIG jako dłużnicy. Odpowiedzialność za prawdziwość oraz aktualizowanie przekazanych dan2ych spoczywa na osobie lub firmie, która je wprowadziła. Dlatego jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z osobą lub instytucją, widniejącą na raporcie jako wierzyciel – dodaje Prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, Mariusz Hildebrand.

 

Anna Szczepkowska

BIG InfoMonitor BIG S.A.

[email protected]

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.