Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nowa ustawa o elektrośmieciach

Oddanie zużytego sprzętu elektronicznego, będzie łatwiejsze. Ustawę przygotował resort środowiska. Niektóre organizacje odzyskujące sprzęt elektroniczny oraz sklepy, które nim handlują, krytykują pomysły resortu, które ich zdaniem nie są przełomowe. Uważają, że niektóre przepisy mogą pozostać martwe.

Zdaniem Prezesa Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Grzegorza Skrzypczaka, nawet jeżeli odbiór elektroodpadów będzie bezpłatny, ostatecznie jego koszty obciążą konsumentów. Rozmówca IAR podaje przykład sklepu internetowego, który sprzedaje oraz dostarcza pralkę i jednocześnie odbiera od klienta stare urządzenie. Nawet jeżeli nie weźmie od niego pieniędzy to swoje koszty pokryje dzięki pieniądzom od producenta. Zdaniem Grzegorza Skrzypczaka spowoduje to wzrost cen sprzętu elektronicznego. Prezes organizacji ElektroEko zwraca też uwagę na brak rozdziału między organizacje zbierające odpady i przetwarzające je. Jego zdaniem prowadzi to do braku przejrzystości i umożliwia wyłudzanie opłat od producentów.

Według nowych przepisów, tylko zakłady przetwarzania, punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w gminie i odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, będą mogły zbierać niekompletny sprzętu oraz części. Przemysław Mydłowski z firmy Axus uważa, że przepisy mogą okazać się martwe. Skupuje on, naprawia i sprzedaje sprzęt komputerowy. Jego zdaniem wyegzekwowanie tego pomysłu wymagałoby powołanie policji ekologicznej, która sprawdzałaby czy sklepy spełniają wymagania.

Regulacja, którą przygotował resort środowiska ma wypełnić surowe wymagania narzucone przez Unię Europejską. Według nich po 2021 roku Polska będzie musiała zbierać rokrocznie co najmniej 65 procent zużytego sprzętu elektronicznego. Sprawą zajmie się sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa

Rząd chce, by nowe przepisy obowiązywały od połowy tego roku.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ Karol Tokarczyk/nyg

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.