Od 31 marca firmę zarejestrujemy w jednym okienku

Od 31 marca 2009 roku zacznie obowiązywać tzw. zasada jednego okienka, dzięki której do założenia firmy wystarczy złożenie jednego wniosku – przypomniało Ministerstwo Gospodarki (MG). To ważne ułatwienie przewiduje nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którą prezydent podpisał 9 stycznia 2009 roku.

Obecnie osoba, który chce zarejestrować firmę, musi składać wnioski w czterech urzędach: gminy, skarbowym, statystycznym, a także w ZUS.

Po wprowadzeniu zmian, wniosek będzie składany tylko w urzędzie gminy.

Ministerstwo przypomina, że zasada jednego okienka będzie rozwiązaniem przejściowym, które ma przygotować urzędy i przedsiębiorców do wprowadzenia tzw. zasady zero okienka. Zacznie ona obowiązywać od 1 lipca 2011 roku.

Zero okienka to system, który pozwoli na założenie firmy przez internet, bez konieczności wizyty w jakimkolwiek urzędzie.

Proces rejestracji będzie szybki i prosty – zapewnia MG. Przedsiębiorca wypełni jeden tzw. zintegrowany wniosek w formie elektronicznej. Rejestracja firmy odbędzie się natychmiast dzięki wykorzystaniu systemu elektronicznego.

Informacje pochodzące z wypełnionych przez przedsiębiorców wniosków zostaną zgromadzone w systemie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będzie to ogólnodostępna i bezpłatna platforma informatyczna, w której znajdą się informacje o firmach.

CEIDG ma ułatwić również wzajemne kontakty między przedsiębiorcami, przyspieszając wymianę handlową.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*