Od jutra skarbówka skontroluje na nowych zasadach

1 marca wchodzą w życie przepisy o dwóch rodzajach kontroli: skarbowej i celno-skarbowej – przypomina „Puls Biznesu”. Pierwsza z nich będzie realizowana na dotychczasowych zasadach, druga – zwana twardą kontrolą – będzie przeprowadzana według nowych zasad.


Będzie ona wykonywana przez urzędy celno-skarbowe, utworzone na bazie działających obecnie izb i urzędów celnych, a także urzędów kontroli skarbowej. Zadaniem nowej służby będzie wykrywanie przestępstw podatkowych i ściganie ich sprawców.

Jak podaje „Puls Biznesu”, podatnika z Warszawy będzie mógł kontrolować urząd ze Szczecina. Ponadto, według nowych przepisów, kontrola rozpocznie się w momencie doręczenia upoważnienia do jej wykonania. Podatnik nie będzie już informowany o niej z siedmiodniowym wyprzedzeniem. W niektórych przypadkach wszczęcie kontroli będzie możliwe po okazaniu przez urzędnika legitymacji.

Po zakończeniu kontroli przedsiębiorca otrzyma jej wynik bez możliwości zł ożenia zastrzeżeń. Będą jednak odstępstwa od tej zasady. Gdy przedmiotem postępowania będzie na przykład prawo celne albo gry hazardowe, doręczenie protokołu będzie uprawniało do wniesienia uwag.
Więcej na ten temat – w „Pulsie Biznesu”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/”Puls Biznesu”/mile/nyg

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*