Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Oznakowanie żywności jest niejasne

Oznakowanie produktów żywnościowych pozostawia wiele do życzenia, a etykiety często są niejasne, co zniechęca do ich czytania. Aby to zmienić Federacja Konsumentów i Polska Federacja Producentów Żywności będą zachęcać do czytania informacji na opakowaniach i tłumaczyć ich znaczenie.

Aleksandra Frączek z Federacji Konsumentów zaznacza, że klienci często nie zwracają uwagi na skład kupowanych produktów żywnościowych. Tymczasem na etykietach w kolejności malejącej wymieniane są składniki, co pozwala ocenić, czy więcej jest produktów wartościowych, czy przeważają na przykład woda lub wypełniacze.

Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności podkreśla, że często chcąc zaoszczędzić kupujemy produkty gorszej jakości, więc w rezultacie przepłacamy. Zdarza się, że kupujemy parówki cielęce ze znikomą zawartością cielęciny i w takim przypadku nie można mówić o oszczędności – podkreśla.

Eksperci zachęcają, aby czytając oznakowania zwracać uwagę przede wszystkim na termin przydatności do spożycia i obecność składników, na które mamy alergię lub uczulenie.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.