PFRON przeprowadzi kontrole w firmach

Zatrudniasz niepełnosprawnych? W związku z nadużyciami przedsiębiorców-oszustów PFRON planuje przeprowadzić masowe kontrole.

Wszystkie firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne zostały wezwane do PFRON, w celu przedstawienia dokumentacji za ubiegły rok. Jak wynika z informacji podanych na stronie Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych powodem tych działań jest sprawdzenie, czy firma może udzielać ulg we wpłatach na PFRON oraz czy pracodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie.

PFRON ostrożniejszy – wstrzymał dofinansowania

Z informacji podanych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że PFRON wstrzymał dofinansowania. Aktualnie weryfikuje wnioski za okresy bieżące, a wobec 240 beneficjentów prowadzi działania mające ustalić, czy podmioty spełniają warunki określane w art. 26a ust. 1a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Nadużycia pracodawców

Głównym problemem, który wywołał ten wzrost zainteresowania są przedsiębiorcy, którzy interpretowali przepisy na swoją korzyść. Chodzi m.in. o art. 26a ustawy o rehabilitacji, zgodnie z którym pracodawca ma prawo do uzyskania pomocy publicznej wyłącznie z tytułu zatrudnienia co najmniej 25 pracowników, z czego 6 proc. to osoby niepełnosprawne. Wiele firm jednak nadużywało tego przepisu poprzez zastosowanie korzystnych dla siebie przeliczników. Przykładowo, opłacając 100 pracowników, zamiast zatrudniać przepisowych 6 inwalidów, zatrudniali tylko 3 ze znacznym stopniem niepełnosprawności (co nie zawsze było zgodne z ich faktycznym stanem zdrowia), ale korzystali ze wszelkich dopłat i ulg. Firmy, którym fundusz udowodni nadużycie, będą musiały zwrócić pieniądze.

Justyna Niedbał

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*