Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

PIT 2005: Z jakich ulg warto skorzystać, a których się trzeba wystrzegać?

W 2006 roku zaczęły obowiązywać nowe ulgi i zwolnienia. Skorzystanie jednak z niektórych z nich może okazać się ryzykowne. Najmniej wątpliwości budzi zwrot VAT na materiały budowlane. Do najbardziej kontrowersyjnych ulg można z pewnością zaliczyć ulgę na nianie.

Ulga na nianie

Osoba prowadząca gospodarstwo domowe ma prawo do odliczenia od podatku dochodowego całości wydatków na składki na ubezpieczenia społeczne osoby zatrudnionej w ramach umowy aktywizacyjnej.
Osobą prowadzącą gospodarstwo domowe jest osoba wspólnie z innymi zamieszkująca i gospodarująca lub jednoosobowo prowadząca gospodarstwo domowe, która podjęła działania w celu powierzenia bezrobotnemu pracy zarobkowej w swoim gospodarstwie domowym lub jest stroną umowy, którą zawarła w tym celu z bezrobotnym.
Jakie trzeba spełnić warunki, aby odliczyć tę ulgę?
Po pierwsze należy zawrzeć umowę aktywizacyjną w formie pisemnej z osobą bezrobotną w celu wykonywania pracy zarobkowej w gospodarstwie domowym (za taką pracę uznane jest wykonywanie, na rzecz osób wspólnie zamieszkujących i gospodarujących, czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego lub opieką nad osobą zamieszkującą w gospodarstwie; na takich zasadach można zatrudnić opiekunkę do dzieci, osób starszych czy chorych, osobę do towarzystwa, kucharkę, gosposię lub inną pomoc domową, sprzątaczkę, pokojówkę, lokaja, kamerdynera, ogrodnika, „złotą rączkę”).  Po drugie należy opłacić składki ZUS ze środków własnych zatrudniającego. Niezbędne jest także zarejestrowanie umowy w powiatowym urzędzie pracy, który potwierdzi to zaświadczeniem. Należy pamiętać, o nieprzerwanym 12 miesięcznym okresie trwania umowy aktywizacyjnej oraz o udokumentowaniu wydatków poniesionych z tytułu składek ZUS.

Co trzeba wiedzieć?

Nie jest możliwe zawarcie umowy aktywizacyjnej między osobami spokrewnionymi ani powierzanie w ramach pracy w gospodarstwie domowym czynności służących potrzebom działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę zamieszkującą w gospodarstwie. Odliczenia należy dokonać za rok, w którym upłynął dwunastomiesięczny okres trwania umowy. Odliczenia można dokonać od podatku dochodowego na zasadach ogólnych albo ryczałtu. Odliczeniu podlegają wydatki na składki ZUS osoby zatrudnionej.

Wydatki na składki ZUS mogą zostać odliczone jedynie w przypadku posiadania zaświadczenia z urzędu pracy o zatrudnieniu bezrobotnego w ramach umowy aktywizacyjnej i dowodów wpłaty składek ZUS.

Czy to się opłaca?

Z ulgi na nianie nie skorzystają podatnicy których pomoce domowe i nianie pracowały krócej niż 12 miesięcy. Co prawda podatnicy mogą odliczyć od podatku wydatki poniesione z własnej kieszeni na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne pomocy domowych, m.in. niań, ale wiele wskazuje, że ulga ta jest w dalszym ciągu martwym odliczeniem. I to nie tylko z uwagi na to, że gosposię czy nianię dla skorzystania z ulgi trzeba przenieść z szarej strefy i podpisać z nią umowę, przede wszystkim dlatego, że w przypadku odliczenia tej ulgi, najpierw trzeba zapłać niani czy gosposi z własnej kieszeni, a dodatkowo jeszcze pokryć składki ZUS. Poza tym umowa aktywizacyjna podpisywana z nianią musi trwać nieprzerwanie 12 miesięcy. To wszystko sprawia, że  ulga na nianie staje się odliczeniem mało interesującym, mało opłacalnym.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.