Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Podatki pośrednie

Do podatków pośrednich zaliczamy:

  • podatek od towarów i usług (zwany VAT)
  • podatek akcyzowy
  • cło

Poprostu VAT

Podatnikiem podatku od towarów i usług jest każdy, kto wykonuje czynności będące przedmiotem opodatkowania. Część podatników, jak wiadomo, jest jednak zwolniona z obowiązku podatkowego. Podatników podatku od towarów i usług dzielimy zatem na dwie grupy: podatnicy, którzy są płatnikami VAT i ci, którzy go nie płacą.

Niezależnie od podatku dochodowego część przedsiębiorstw zobowiązana jest do naliczania i przekazywania do urzędów skarbowych podatku od towarów i usług. Podatnicy, którzy w roku poprzednim mieli przychody mniejsze niż 80 000 zł, mogą wybrać zwolnienie od podatku od towarów i usług. Zwolnieni są także ci podatnicy, którzy opłacają podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Pozostałe przedsiębiorstwa są płatnikami tego podatku.

Zgodnie z regulującą to opodatkowanie Ustawą z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnikami są podmioty, które sprzedają towary (w tym także importują i eksportują) lub odpłatnie świadczą usługi na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

W Polsce istnieją obecnie trzy stawki podatku od towarów i usług: 22, 7 i 0 % podstawy opodatkowania. Podstawową powszechnie stosowaną stawką jest stawka 22%. Stawką 7% (tzw. stawka obniżona) objęte są tylko niektóre towary i usługi. Lista tych towarów i usług opublikowana jest w postaci załącznika do ustawy. Lista ta obejmuje m.in. niektóre towary związane z gospodarką rolną, leśną czy ochroną zdrowia, a także z niektóre produkty żywnościowe i towary dla dzieci. Stawkę 0% stosuje się w eksporcie towarów i usług, a także na okres przejściowy – do sprzedaży niektórych wyrobów krajowych jak: mapy, niektóre leki i niektóre nawozy sztuczne. Wykaz tych wyrobów ogłaszany jest przez Ministra Finansów.

Rozróżnia się podatek naliczony i podatek należny. Podatek naliczony to suma kwot podatku zapłaconego przez podmiot gospodarczy w związku z nabyciem towarów lub usług potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Podatek należny to kwota podatku wynikająca z obliczenia stawki podatku od podstawy opodatkowania, czyli kwota podatku wynikająca z wartości sprzedaży towarów i usług.

Podatnik podatku od towarów i usług ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Miesięczne kwoty wpłat do urzędu skarbowego właściwego dla siedziby podatnika z tytułu podatku od towarów i usług obliczane są jako różnica między podatkiem należnym a podatkiem naliczonym.

Akcyza i cło

Ta sama Ustawa z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, już w samej nazwie informuje o tym, że reguluje prawnie formy podatku akcyzowego. Jego podatnikami są producenci lub importerzy tak zwanych wyrobów akcyzowych, jak na przykład samochody osobowe, sprzęt elektroniczny, sól, wyroby kosmetyczne, zapałki, wyroby tytoniowe oraz napoje alkoholowe.

Niektóre z tych wyrobów muszą zostać oznaczone znakami skarbowymi akcyzy, czyli tzw. banderolą bądź pieczęcią, przed wprowadzeniem do obrotu. Umieszczane są one albo na jednostkowym opakowaniu, albo na samym produkcie w taki sposób, aby otwarcie opakowania spowodowało uszkodzenie znaku akcyzy.

Cło jest pobierane przy wywozie towarów za granicę, przywozie ich z zagranicy lub przewozie towarów przez terytorium danego kraju. Obok ceł przywozowych (przy przywozie towarów z zagranicy), wywozowych (przy wywozie towarów za granicę; w Polsce nie pobiera się ceł wywozowych.) istotne znaczenie mają cła zaporowe i cła antydumpingowe. Cła zaporowe mają na celu uniemożliwienie lub też znaczne utrudnienie przywozu lub wywozu określonych towarów. Cła antydumpingowe stosowane są wtedy, gdy towary sprowadzone do Polski mają ceny niższe od cen pobieranych zazwyczaj za dany towar. Cła te mają na celu ochronę interesów producentów krajowych.

Stawki płacone za cło są publikowane w tak zwanej taryfie celnej.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.