Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych to kształcenie w szkołach dla dorosłych i szkołach wyższych oraz kształcenie, dokształcanie, a także doskonalenie w formach pozaszkolnych. Może się ono odbywać w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym, samokształcenia kierowanego, eksternistycznym lub systemie mieszanym. Może być realizowane na podstawie skierowania zakładu pracy lub bez takiego skierowania.

Kiedy nauka wolna od podatku

Podstawowe formy kształcenia, dokształcania, a także doskonalenia w formach pozaszkolnych to przede wszystkim studia podyplomowe, kursy oraz seminaria. Mogą być również organizowane inne formy, np. staże zawodowe, staże specjalizacyjne, praktyki zawodowe, samokształcenie kierowane itp.

Pracodawca może wspomagać bądź rekompensować koszty podejmowanej nauki w celach podniesienia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracowników uprzednio wyrażając zgodę na taką działalność pracowników. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość tych świadczeń jest wolna od podatku dochodowego. Wyjątek wynagrodzenia otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Zasady przyznawania tego typu świadczeń musza być zgodne z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych. Przepisy tego rozporządzenia mają zastosowanie do wszystkich pracowników za wyjątkiem pracowników podstawowej działalności służby zdrowia, nauczycieli i nauczycieli akademickich, pracowników naukowych oraz badawczo-technicznych jednostek badawczo-rozwojowych. Nie mają również zastosowania w przypadku osób w zakresie przewidzianym odrębnymi przepisami dotyczącymi podnoszenia kwalifikacji i wykształcenia ogólnego tych osób albo układami zbiorowymi pracy lub przepisami o wynagradzaniu pracowników.

Edukacja i inne świadczenia

Pracownik podejmujący naukę w szkole na podstawie skierowania zakładu pracy, ma prawo do urlopu szkoleniowego i zwolnienia z części dnia pracy. Są one płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Zakład pracy może przyznać temu pracownikowi również inne dodatkowe świadczenia. A w szczególności może przyznać zwrot kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju. Warunkiem jest w tym przypadku, aby podejmowana nauka odbywała się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika. Świadczenia te obejmują także zwrot kosztów podręczników i innych materiałów szkoleniowych, opłat za naukę pobieranych przez szkołę, jak również dodatkowego urlopu szkoleniowego.

Jeżeli zdarzy się sytuacja powtarzania semestru lub roku nauki przez pracownika z powodu niezadowalających wyników w nauce, to zakład pracy może odmówić udzielania świadczeń przez ten okres. Zrezygnowanie z dokształcania się w trakcie trwania nauki i dofinansowania z zakładu pracy, powoduje, że pracownik zobowiązany jest zrekompensować swemu pracodawcy poniesione na jego korzyść koszty.

Zgodnie z art. 27a ust.1 pkt.2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powyżej opisane świadczenia podlegają zwolnieniu podatkowemu jeżeli pracownik przed otrzymaniem świadczenia złoży pracodawcy oświadczenie, że nie wliczył tych wydatków do swoich wydatków odliczanych od podatku dochodowego w ramach ulgi na własne odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe lub kształcenie w szkołach wyższych.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.