Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Podstawa wymiaru zasiłków przysługujących ubezpieczonym będącym pracownikami

Przykłady 33-35

Przykład 33

Pracownica do 31 marca przebywała na urlopie wychowawczym. Za okres pracy od 1 kwietnia do 31 grudnia pracownicy w styczniu następnego roku wypłacono nagrodę roczną proporcjonalnie zmniejszaną za okres pobierania zasiłku chorobowego. Pracownica ta stała się niezdolna do pracy z powodu choroby w lipcu.

Przy obliczaniu podstawy wymiaru, do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za okres od lipca poprzedniego roku do czerwca bieżącego roku należy doliczyć nagrodę roczną w wysokości 1/9 kwoty wypłaconej za rok poprzedzający zachorowanie.

Jeżeli w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru zasiłku  chorobowego,  niektóre składniki wynagrodzenia, np. premie, wypłacone zostały zaliczkowo, do ustalenia podstawy wymiaru  zasiłku przyjmuje się te składniki w wysokości wypłaconej zaliczkowo, a po ich wyrównaniu podstawę wymiaru zasiłku przelicza się uwzględniając te składniki i wyrównuje wysokość zasiłku. Jeżeli  premie i inne składniki wynagrodzenia, nie przysługują za okresy, z których uwzględnia się je w podstawie wymiaru zasiłku, podstawę tę ustala się bez tych składników.

Przykład 34

Pracownik stał się niezdolny do pracy z powodu choroby 4 sierpnia. Przy obliczaniu podstawy wymiaru przysługującego pracownikowi zasiłku chorobowego uwzględnione  zostanie wynagrodzenie miesięczne za okres od sierpnia poprzedniego roku do lipca bieżącego roku.

Oprócz wynagrodzenia miesięcznego pracownik ma prawo do rocznej nagrody  z  zysku. Za rok poprzedzający powstanie niezdolności do pracy pracownik nie otrzymał takiej nagrody, ponieważ decyzją zarządu zostało ustalone, że nagroda z zysku za ubiegły rok nie zostanie wypłacona. Podstawę wymiaru zasiłku należy  ustalić  bez składnika rocznego; w takim przypadku nie może być przyjęta nagroda z zysku wypłacona za  poprzedni rok.

Jeżeli składniki wynagrodzenia, uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku przysługują  lecz nie  zostały wypłacone do czasu ostatecznego  sporządzenia listy wypłat zasiłków chorobowych, do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się te składniki w wysokości wypłaconej za  poprzednie okresy.

Przykład 35

Pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby w okresie  od  2 do 12 grudnia i ma z tego tytułu prawo do zasiłku chorobowego. Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku  przyjmuje się wynagrodzenie za okres od grudnia poprzedniego roku do listopada bieżącego roku oraz premię miesięczną  za te miesiące. Premia za listopad nie została wypłacona do czasu sporządzenia listy wypłat zasiłków, zatem do podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć premię wypłaconą za miesiące od grudnia poprzedniego roku do września bieżącego roku oraz premię za październik w podwójnej wysokości.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.