Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Podstawa wymiaru zasiłków przysługujących ubezpieczonym będącym pracownikami

Przykłady 21-23

Przykład 21

Regulamin premiowania przewiduje, że w razie niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej do 15 dni, premia miesięczna jest zmniejszana o 50%, a gdy niezdolność do pracy trwa dłużej – premia za ten miesiąc nie przysługuje. Premia ta podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie wypłaconej.

Przykład 22

Pracownik zachorował w październiku. Poza wynagrodzeniem zasadniczym i premią miesięczną otrzymuje on roczną nagrodę. W regulaminie jej wypłaty wysokość nagrody ustalono na 8,5% sumy przychodu za poprzedni rok kalendarzowy oraz wynagrodzenia za czas choroby, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego. Z uwagi na to, że regulamin nie przewiduje jej zmniejszenia za okresy pobierania zasiłków, nagroda ta nie podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku.

Premie  i inne składniki wynagrodzenia, podlegające uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Premie  i  inne  składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy kwartalne wlicza się do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia  przyjmowanego do ustalenia podstawy  wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości 1/12 kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego premie  i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy  kwartalne uwzględnia się w tej  podstawie, nawet  jeżeli w danym kwartale pracownik wykonywał pracę przez mniej niż połowę obowiązującego w kwartale czasu pracy.

Przykład 23

Pracownik  zachorował  w  grudniu. Poza  wynagrodzeniem  miesięcznym  pracownik  jest  uprawniony do premii kwartalnej, która jest zmniejszana proporcjonalnie za okres  nieobecności  w  pracy z przyczyn usprawiedliwionych (stanowi 20% przychodu za ten kwartał).

Do ustalenia podstawy wymiaru  zasiłku  przyjmuje  się  przeciętne  miesięczne wynagrodzenie  za okres od  grudnia poprzedniego roku do listopada bieżącego roku oraz premie za   IV, I, II  i  III  kwartał. W  II kwartale pracownik był  nieobecny w  pracy  z przyczyn  usprawiedliwionych w okresie od 8 kwietnia do 3 czerwca. Premię kwartalną  za ten kwartał pracownik otrzymał, ale w proporcjonalnie zmniejszonej wysokości. Premię należy przyjąć w wysokości  1/12  kwot wypłaconych za IV, I, II i III kwartał, po uprzednim uzupełnieniu premii za II kwartał.

Premie kwartalne wlicza się w wysokości stanowiącej 1/12 premii wypłaconych za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, nawet  jeżeli za niektóre z kwartałów poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pracownik nie otrzymał  premii, bez względu na przyczynę  nieprzyznania. Zasada ta ma również zastosowanie do innych składników wynagrodzenia przysługujących za okresy kwartalne.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.