Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Podwyższenie lub obniżenie udziałów sp. z o. o.

Jak już wcześniej wspominaliśmy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to jedna z najchętniej zakładanych rodzajów działalności partnerskiej.

Dlaczego sp. z o. o.?

Kapitał założycielski dla tego rodzaju spółki wynosi 50.000 zł, w przeciwieństwie do spółki akcyjnej gdzie minimalny kapitał wynosi już 500.000 zł.

Ponadto jest to obok spółki akcyjnej jedna z bezpieczniejszych form działalności, z uwagi na fakt, że tworzący ją wspólnicy za zobowiązania spółki odpowiadają wyłącznie do wysokości wniesionego wkładu oraz majątkiem spółki a nie własnym jak w przypadku spółki cywilnej czy jawnej.

Jak już wspomniano, aby założyć działalność w postaci spółki, należy zgromadzić odpowiedni kapitał.

W myśl kodeksu spółek handlowych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie może być zawiązana wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Tworzący ją wspólnicy są zobowiązani jedynie do świadczeń określonych w umowie spółki. Ponadto nie odpowiadają oni za zobowiązania spółki.

Umowa spółki stanowi, czy wspólnik może mieć tylko jeden czy więcej udziałów.
Jeżeli wspólnik może mieć więcej niż jeden udział, wszystkie udziały w kapitale zakładowym powinny być równe i są niepodzielne. (art. 153 k.s.h.)

Kapitał zakładowy spółki dzieli się na udziały o równej albo nierównej wartości nominalnej. (art. 152 k.s.h.)

Kapitał spółki

Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinien wynosić co najmniej 50.000 złotych. Jednakże wartość nominalna pojedynczego udziału nie może być niższa niż 500 złotych.

Udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej.
W przypadku, kiedy udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, to wówczas nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego.
W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością mogą wystąpić różne sytuacje, mające wpływ na kapitały.

Kapitał zakładowy może być zgodnie z uchwałą wspólników podwyższony lub obniżony.
Podwyższenie kapitału zakładowego może nastąpić poprzez przeznaczenie na ten cel kapitału zapasowego lub kapitałów (czy funduszów) rezerwowych utworzonych z zysku spółki. Mówi o tym art. 260 k.s.h..

Podwyższenie kapitału zakładowego poprzez kapitał zapasowy lub fundusze rezerwowe utworzone z zysku spółki powoduje, iż nowe udziały przysługują wspólnikom w stosunku do ich dotychczasowych udziałów i nie wymagają objęcia, albo wartość nominalna dotychczasowych udziałów ulega podwyższeniu.

Wartości nominalnej nabytych udziałów nie podwyższa się, jeśli zostały one nabyte w drodze egzekucji w celu zaspokojenia roszczeń spółki (których nie można pokryć z innego majątku wspólnika) oraz udziałów nabytych w celu umorzenia.

Przeznaczenie kapitału zapasowego lub kapitałów rezerwowych (utworzonych z zysku spółki) na podwyższenie kapitału zakładowego niesie ze sobą konieczność wprowadzenia pewnych zmian do ksiąg rachunkowych.
Wymaga to następujących zapisów w księgach rachunkowych:
– strona Ma konta „Kapitał zakładowy” strona Wn odpowiedniego konta „Kapitał zapasowy” lub „Kapitał rezerwowy”, w zależności od tego, który został wykorzystany do operacji podwyższenia udziałów.

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki w drodze objęcia udziałów

Zgodnie z art. 261 kodeksu spółek handlowych podwyższenie kapitału zakładowego w drodze objęcia udziałów (w podwyższonym kapitale) wymaga dokonania pełnej wpłaty przed zgłoszeniem do sądu rejestrowego, a więc tak samo jak w przypadku zgłoszenia spółki.

Dokonane wpłaty musza zostać zaksięgowane na stronie Wn odpowiednich kont aktywów (Rachunek bankowy, Kasa) w korespondencji ze stroną Ma konta „Pozostałe rozrachunki” (w analityce „Pozostałe rozrachunki z udziałowcami”).

Następną czynnością po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału jest przeksięgowanie z konta „Pozostałe rozrachunki” na stronę Ma konta „Kapitał zakładowy”.
Podwyższenie kapitału zakładowego następuje z chwilą wpisania do rejestru.

Obniżenie kapitału zakładowego spółki

Obniżenie kapitału zakładowego dokonywane jest na mocy uchwały zgromadzenia wspólników. Uchwała o obniżeniu kapitału zakładowego powinna określać wysokość, o jaką kapitał zakładowy ma być obniżony, oraz sposób obniżenia.

O uchwalonym obniżeniu kapitału zakładowego zarząd niezwłocznie ogłasza, wzywając wierzycieli spółki do wniesienia sprzeciwu w terminie trzech miesięcy, licząc od dnia ogłoszenia, jeżeli nie zgadzają się na obniżenie.

Wierzyciele, którzy w tym terminie zgłosili sprzeciw, powinni być przez spółkę zaspokojeni lub zabezpieczeni. Natomiast wierzycieli, którzy sprzeciwu nie zgłosili, uważa się za zgadzających się na obniżenie kapitału zakładowego. (art.264 k.s.h.)

Kapitał zakładowy ulega obniżeniu poprzez umorzenie udziałów (nie dotyczy to umorzenia udziałów z czystego zysku). Ma to oczywiście swoje odzwierciedlenie w księgach rachunkowych spółki. Obniżenie kapitału zakładowego poprzez umorzenie udziałów następuje na mocy postanowienia sądu rejestrowego.
Wynagrodzenie przysługujące wspólnikowi za umorzony udział jest ujmowane na stronie Ma konta „Pozostałe rozrachunki” (w analityce „Pozostałe rozrachunki z udziałowcami”) w korespondencji ze stroną Wn konta „Udziały własne”, a z chwilą umorzenia na stronie Ma konta „Udziały własne” i stronie Wn konta „Kapitał zakładowy”.
Obniżenie kapitału zakładowego zarząd zgłasza do sądu rejestrowego.

Ponadto wówczas do zgłoszenia obniżenia kapitału zakładowego należy dołączyć: 

  1. uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego, 
  2. dowody należytego wezwania wierzycieli, 
  3. oświadczenie wszystkich członków zarządu stwierdzające, że wierzyciele, którzy zgłosili sprzeciw w terminie określonym w art. 264 § 1, zostali zaspokojeni lub zabezpieczeni.

Dopłaty wspólników

Kodeks spółek handlowych przewiduje sytuację, w której umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach oznaczonej wysokości w  stosunku do udziału.

Jeżeli wspólnik nie wniósł dopłaty w określonym terminie, zobowiązany jest do zapłaty odsetek ustawowych.
Dopłaty dzielą się na:

  • służące pokryciu straty
  • służące innym celom

Dopłaty na pokrycie straty są dopłatami bezzwrotnymi, natomiast służące innym celom mogą być zwracane wspólnikom.

W przypadku zarówno jednych, jak i drugich dopłat powinny być one odnoszone na kapitał zapasowy.

W sytuacji, kiedy spotkamy się z decyzją o zwrocie dopłat, wówczas następuje zmniejszenie kapitału zapasowego w korespondencji ze stroną Wn konta „Pozostałe rozrachunki” (z udziałowcami).

Natomiast odsetki ustawowe od dopłat, których wspólnik nie wniósł w określonym terminie, stanowią przychody finansowe spółki.

Niezbędnik: Odsetki ustawowe

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.