Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polka uzyskała tytuł „Innovator of the year”

Patrycja Wizińska-Socha, która opracowała przenośne urządzenie do badania stanu płodu, została wyróżniona przez MIT Technology Review honorowym tytułem Innovators Under 35 in Poland oraz specjalnym wyróżnieniem Innovator of the Year 2016. Konkurs wyłania młodych liderów w różnych dziedzinach nowych technologii, którzy przyczyniają się do rozwiązania globalnych problemów oraz poprawy jakości życia na świecie.


W Polsce konkurs został zorganizowany po raz drugi. Jury spośród ponad 150 kandydatów wybrało 10 wyróżnionych osób. Patrycja Wizińska-Socha została doceniona szczególnie, uzyskując dodatkowo tytuł Innovator of the Year. Wyróżnienia przyznawane są przez najstarszy na świecie magazyn technologiczny wydawany przez Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Patrycja Wizińska-Socha, doktor nauk medycznych, jest współzałożycielką i prezesem zlokalizowanej we Wrocławskim Parku Technologicznym firmy Nestmedic, która opracowała Pregnabit – przenośne urządzenie pomiarowe pozwalające na bezpieczne i wiarygodne badanie akcji serca płodu, tętna mamy oraz zapis czynności skurczowej mięśnia macicy. Zebrane przez urządzenie dane przekazywane są bezprzewodowo do Medycznego Centrum Telemonitoringu – teleKTG, obsługiwanego przez wykwalifikowany personel medyczny i działającego 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

– Pregnabit opracowaliśmy z myślą o kobietach w ciąży, dla których profilaktyka jest szczególnie ważna. Bieżąca kontrola dobrostanu płodu może znacząco zmniejszyć poziom odczuwanego przez przyszłą mamę stresu i pozytywnie wpłynąć na jej ogólne samopoczucie oraz kondycję psychiczną. Wczesne wykrycie zagrożenia, w tym za pomocą pomiarów KTG, może w realny sposób przyczynić się do szybkiej reakcji i wdrożenia odpowiedniej procedury medycznej – mówi Patrycja Wizińska-Socha.

Tego typu stała, zdalna opieka może się okazać szczególnie istotna przy monitoringu ciąż poprzedzonych problemami. Pregnabit wspiera pracę lekarzy i położnych, którzy – dzięki zastosowaniu urządzenia – mogą przeprowadzać badania KTG u kobiet w ciąży w dowolnym momencie oraz miejscu. Szczególnie w sytuacjach, kiedy dodatkowa wizyta w gabinecie lekarskim nie jest możliwa czy konieczna. Urządzenie jest obecnie testowane w placówkach medycznych w Polsce. Jeszcze w tym roku trafi do sprzedaży.

To już kolejne wyróżnienie dla innowatorów z Wrocławskiego Parku Technologicznego. W ubiegłym roku tytuł Innovator of the Year otrzymała Olga Malinkiewicz, założycielka Saule Technologies – firmy, która jako jedna z pierwszych na świecie pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów, poprzez stworzenie nowej generacji ogniw fotowoltaicznych. Saule Technologies swoje prace badawczo-rozwojowe prowadzi właśnie we Wrocławskim Parku Technologicznym.

Mat. prasowe

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.