Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polska wódka chroniona

Polska wódka może być produkowana jedynie w Polsce i z polskich surowców. Sejm uchwalił zmianę ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych

.

Ustawa określa wymogi dla wódek: czystej (wódka niezawierająca dodatków innych niż woda) oraz smakowej, które na etykiecie mają oznaczenie geograficzne „Polska Wódka/Polish Vodka”. Stosowanie tej nazwy byłoby fakultatywne. Jeśli jednak producent zdecyduje się jej użyć, to alkohol przez niego wytwarzany będzie musiał spełniać szczególne wymagania jakościowe.

Ustawa zmienia definicję „Polskiej Wódki/Polish Vodka”, ograniczając katalog surowców, z których można ją produkować do tradycyjnie wykorzystywanych w Polsce: żyta, pszenicy, owsa, jęczmienia lub pszenżyta i ziemniaków. W głosowaniu odrzucono poprawkę Ruchu Palikota, by do tego katalogu produktów dodać kukurydzę.

Ustawa stanowi, że cały proces produkcji alkoholu z oznaczeniem „PolskaWódka/Polish Vodka” musi odbywać się w naszym kraju.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 400 posłów, przy 38 głosach wstrzymujących się. Nikt nie był przeciw.

Podczas debaty sejmowej sprawozdawca komisji Jan Krzysztof Ardanowski (PiS) zauważył, że według danych Polskiego Przemysłu Spirytusowego wpływ branży alkoholowej na budżet państwa jest znaczny. Wpływy z akcyzy wynoszą ponad10 mld zł, wpływy z VAT-u – ponad 7 mld zł.

Polska jest pierwszym producentem wódki w Unii Europejskiej, produkuje około 290 mln litrów, ponad 50 mln litrów jest eksportowanych, produkujemy trzy razy więcej niż druga w produkcji Szwecja. Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie po Rosji, Ukrainie i Stanach Zjednoczonych – mówił poseł Ardanowski.

Ustawę musi jeszcze rozpatrzyć Senat.

Informacyjna Agencja Radiowa/Danuta Zaczek/Radio Parlament/dabr

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.