Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polski pomysł zebrał tylko 8,7 tys. dol. od internautów

Polskiemu startupowi nie udało się zebrać całej kwoty na popularnej platformie crowdfundingowej. Elektroniczny gadżet dbający o czyste powietrze w domu i biurze nie przekonał dostatecznej liczby internautów. Na liście polskich projektów, które organizowały zbiórki wciąż jednak więcej jest sukcesów niż porażek.

 


Twórcom Emerald Air nie udało się osiągnąć wyznaczonego na starcie celu zbiórki. Ostatecznie pomysłodawcy urządzenia do monitorowania jakości powietrza przekonali do swojego produktu 75 internautów, którzy wpłacili kwotę 8 715 dolarów. Jeszcze kilka dni temu na platformie Indiegogo.com  pomysłodawcy z Polski mieli zadeklarowaną sumę 24 tys. dolarów i wydawało się, że do końca zbiórki uda się osiągnąć minimalną założoną kwotę. Ostatecznie część internautów zmieniła wcześniejszą decyzję i ostateczna kwota stopniała o ponad 15 tys. dolarów. Mimo iż cel 30 tys. dolarów nie został osiągnięty to zebrana kwota trafi do innowatorów z Polski.

Emerald Air elektroniczny to połączenie czujnika badającego powietrze z oczyszczaczem, który reaguje gdy jakość powietrza nie spełnia określonych kryteriów. Sensor analizuje na bieżąco obecność szkodliwych substancji oraz bada takie parametry jak: ciśnienie, wilgotność czy temperatura powietrza. W przypadku zidentyfikowania niepożądanych cząsteczek Emerald Air rozpoczyna filtrowanie powietrza. Praca urządzenia możliwa jest dzięki trzem niezależnie działającym filtrom oraz zastosowaniu technologii promieniowania UV-LED.

Crowdfundingowe sukcesy

Pierwszym polskim projektem, który z powodzeniem zadebiutował na globalnej platformie crowdfundingowej była drukarka 3D firmy Zortrax. Kampania przeprowadzona w 2013 roku zakończyła się zebraniem kwoty 179 tys. dolarów. Innym z polskich pomysłów, który przypadł do gustu użytkownikom Kickstartera był także projekt Swimmo. Inteligentny zegarek pozwalający na monitorowanie treningów i postępów na basenie zebrał 184 tys. dolarów.

Kwotę 10 tys. wyznaczyli sobie w 2014 roku autorzy gry Pulp City startując ze zbiórką społecznościową. W dniu zakończenia kampanii na koncie zbiórki zgromadzone było 105 tys. dolarów, co oznaczało 1055 proc. wyznaczonego celu. Najnowszym polskim projektem na Kickstarterze jest Photon. Czwórka studentów Politechniki Białostockiej razem z wykładowcą stworzyli robota uczącego dzieci kodowania. Kampania zakończyła się dziś zebraniem kwoty 52 tys. dolarów zadeklarowanej przez 318 internautów.

– Polacy odnieśli sukces na Kickstarterze. Jak się to robi?

– Zebrał 180 tys. dolarów na Kickstarterze. Polak sprzedaje drukarki 3D na cały świat

– Polski pomysł zebrał już 250 000 dolarów na Kickstarterze

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.