Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polskie prawo podatkowe utrudnia życie przedsiębiorcom

Polskie prawo podatkowe powszechnie uważane jest za skomplikowane i powodujące liczne utrudnienia w funkcjonowaniu przedsiębiorców. Od początku reform, które dokonywały się w Polsce, zmianom podlegał również system podatkowy. Mimo wielu zmian i nowelizacji nadal zawiera on wiele nieścisłości, a liczne przepisy nie ułatwiają inwestorom prowadzenia działalności gospodarczej.

Głównym problemem jest brak jednolitej interpretacji prawa podatkowego w całym kraju. Najwięcej rozbieżności pojawia się między rozumieniem przepisów przez organy skarbowe a interpretacją prezentowaną przez sądy administracyjne. Sprzyja temu zawiłość i niestabilność systemu podatkowego, nawet w zakresie reguł natury proceduralnej. Wadą polskiego systemu jest także to, że dominuje w nim funkcja fiskalna. Głównym bowiem celem systemu podatkowego jest dostarczanie budżetom publicznym określonych dochodów w określonych terminach. Funkcja podatków, jako instrumentu stymulującego rozwój gospodarczy praktycznie nie istnieje.

Najwięcej problemów sprawiają przedsiębiorcom przepisy dotyczące VAT. Polskie regulacje, a także ich interpretacja, często rozmijają się z naczelnymi zasadami właściwymi dla tego podatku, a także ich prowspólnotową wykładnią. Wśród zagadnień budzących największe wątpliwości i powodujących największą liczbę problemów są przede wszystkim bardzo formalistyczne wymagania. Można tutaj wyliczyć wymóg posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez kontrahenta, obowiązki dokumentacyjne dotyczące zastosowania stawki 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, czy liczne ograniczenia w zakresie wystawiania faktur.

W innych dziedzinach systemu podatkowego również jest wiele luk i obowiązków, które zamiast pomagać w prowadzeniu biznesu, utrudniają życie przedsiębiorcom. W zakresie podatków dochodowych stosowane obecnie przepisy ignorują zasady, na podstawie których prowadzona jest działalność gospodarcza. Najbardziej problematyczne wydają się być kwestie związane z możliwością zaliczenia poszczególnych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Również w zakresie przepisów proceduralnych znajdziemy wiele przykładów regulacji, które mogą doprowadzić do poważnych zakłóceń w prowadzeniu działalności. Przykładem może być np. zajęcie rachunków bankowych czy ustanowienie zastawu, a także możliwość prowadzenia równocześnie różnych kontroli podatkowych.
Wolne od wad nie są także przepisy związane z podatkiem od nieruchomości, głównie z uwagi na niejednolity charakter przepisów i braku centralnej informacji o stawkach, zwolnieniach i interpretacjach stosowanych w poszczególnych gminach.

Biała Księga CCIFP przedstawia również najczęściej pojawiające się problemy w przepisach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jeśli Polska ma być krajem, który przyciąga inwestorów i ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej, konieczne jest usprawnienie systemu podatkowego i wyeliminowanie najbardziej palących problemów i rozbieżności interpretacyjnych.

– Własny biznes, czy praca – co lepsze?

– 5 kroków do własnej firmy

– Zrób pierszy krok do biznesu w sieci

Źródło: Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
marcin 4 gru 2013 (10:48)

ja po prostu radzę się czasem specjalistów od podatków- ostatnio http://www.dossier.pl, niestety sam czasem mam problem z interpretacją niektórych przepisów..