Posiłki i napoje dla pracowników zewnętrznych w okresie letnim i zimowym

Jestem konserwatorem – elektrykiem. Moja praca polega na dojazdach komunikacją miejską do obiektów, w których wykonuję obowiązki zlecone przez kierownictwo. Pragnę dowiedzieć się o zakresie obowiązków pracodawcy w zakresie napojów, bądź posiłków przysługujących na moim stanowisku pracy w okresie letnim i zimowym.

Zgodnie ze Standardami orzecznictwa lekarskiego ZUS praca wykonywana przez Pana uznawana jest za pracę średnio ciężką i określony w jej przypadku wydatek kaloryczny/zmianę jest zbyt niski, aby na jego podstawie można było żądać posiłku. W przypadku wyższych temperatur (np. w czasie upałów) istnieje jednak możliwość skutecznego żądania napojów.

Kodeks pracy przewiduje, iż pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Pracodawca zapewnia posiłki m.in. pracownikom wykonującym prace związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 2000 kcal (8375 kJ) u mężczyzn i powyżej 1100 kcal (4605 kJ) u kobiet,

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 232 ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r. nr 1502) Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. z 1996 r. nr 60 poz. 279)

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*