Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Pracownicy

Płatnik PIT

Deklarację PIT-4R składa płatnik bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. PIT-4R nie trafia do podatnika. W deklaracji płatnik deklaruje kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy.

PIT-4R złożyć należy niezależnie od tego, czy w danym roku pracownikowi wyślemy PIT-11, czy rozliczymy go za dany rok poprzez PIT-40. Podatnik nie zostanie powiadomiony o tym, czy pracodawca lub inny płatnik przesłał PIT-4R. Deklaracja kierowana jest bezpośrednio do urzędu.

Płatnik ZUS

Płatnik składek jest obowiązany według zasad wynikających z przepisów ustawy obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy.  Rozliczenie składek oraz wypłaconych przez płatnika w tym samym miesiącu zasiłków oraz zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych podlegających rozliczeniu na poczet składek następuje w deklaracji rozliczeniowej według ustalonego wzoru. Nie podlegają rozliczeniu w deklaracji rozliczeniowej zasiłki wypłacone przez płatnika bezpodstawnie. Deklarację rozliczeniową oraz imienne raporty miesięczne płatnik składek przekazuje bezpośrednio do wskazanej przez Zakład jednostki organizacyjnej.

Płatnik składek przesyła deklarację rozliczeniową, imienne raporty miesięczne oraz opłaca składki za dany miesiąc, nie później niż …

Umowa o pracę

Stosunek pracy jest stosunkiem prawnym, jaki nawiązuje się pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Zgodnie z art. 22§ 1 przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania określonego rodzaju pracy na rzecz pracodawcy natomiast pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Ustawodawca w Kodeksie Pracy wyznacza następujące rodzaje umów o pracę:

  • umowa o pracę na czas nieokreślony
  • umowa o pracę na czas określony
  • umowa na czas wykonania określonej pracy
  • umowa na okres próbny (nie przekraczająca 3 miesięcy)
  • umowa na zastępstwo

Zakaz konkurencji

Klauzule konkurencyjne czy też umowy o zakazie konkurencji występują w różnych gałęziach prawa. Występują również w Kodeksie pracy. Zawarte tam postanowienia dotyczą działalności konkurencyjnej pracowników, niemniej jednak z wyłączeniem pracowników – członków organów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych (w szczególności banków) czy spółdzielni. Te bowiem osoby związane są zakazem konkurencji wynikającym z prawa handlowego, prawa spółdzielczego czy prawa bankowego.

Umowy cywilnoprawne

Najczęstszą formą zatrudnienia jest umowa o pracę. Wymuszają to przepisy prawa pracy, zmierzające do uznania za umowę o pracę jak największej ilości stosunków zatrudnienia i udzielenia zatrudnionym stosownej ochrony prawnej. Jednak w praktyce i zatrudnieni i zatrudniający dążą do uzyskania dodatkowych korzyści. Zatrudnieni idą na ustępstwa, rezygnując z części uprawnień w zamian za zatrudnienie czy lepsze jego warunki, natomiast dla zatrudniających inne formy zatrudnienia dają możliwość efektywniejszego zarządzania zatrudnionym czy po prostu są tańsze…

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.