Prawie 1100 zł na ZUS to za dużo? Składki będzie można zapłacić w ratach

Dobra wiadomość dla osób prowadzących własny biznes, dla których wysokość składek ZUS jest poważnym problemem. Sejm uchwalił wczoraj przepisy, które umożliwiają bardziej elastyczne zasady opłacania zobowiązań wobec ZUS.

Na obniżenie obciążeń przedsiębiorców wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych póki co nie ma co liczyć. Posłowie postanowili zatem ulżyć właścicielom firm w inny sposób. Uchwalona wczoraj nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zakłada, że w przypadku problemów z opłacaniem składek przedsiębiorca będzie mógł ubiegać się o rozłożenie na raty płatności lub jej odroczenie. Rozłożeniu na raty dotyczyć może cała zaległość dłużnika z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. Za zmianami w dotychczasowym prawie głosowało 431 posłów. Tylko 2 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Warto przypomnieć, że w 2015 roku właściciel firmy działającej do 2 lat, co miesiąc wykonuje do ZUS przelew na preferencyjnych warunkach na kwotę 446,88 zł( lub 434,02 zł bez ubezpieczenia chorobowego). Przedsiębiorstwa istniejące dłużej na rynku wraz ze składką na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe płacą w tym roku w sumie 1095,37 zł. Odłożenie tych płatności lub rozłożenie ich na raty może choć w małym stopniu pomóc w sytuacji problemów z płynnością finansową.

Wysokość składek na ZUS w 2015 roku

– 4 argumenty przeciwko zakładaniu firmy

– 5 powodów, dla których Polacy zakładają firmy w Wielkiej Brytanii 

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Komentarze

jag

10 kwietnia 2015 Odpowiedz

Bandyckie stawki…niesamowite!

Andrzej Z

10 kwietnia 2015 Odpowiedz

Preferencyjne składki powinny również przysługiwać bez ograniczeń czasowych przedsiębiorcom o odpowiednio niskim przychodzie (wg PIT). Inaczej zupełnie niepotrzebnie uniemożliwia się legalne działanie małym sklepom itp. Kiedy ci ludzie w sejmie to w końcu zrozumieją? no kiedy?!?!?

zbuntowany

10 kwietnia 2015 Odpowiedz

Dobra wiadomość będzie tylko w tedy, gdy wszyscy usłyszymy o likwidacji tego bandyckiego ZUS.

Polak

10 kwietnia 2015 Odpowiedz

Dobra wiadomość? A czym ma to skutkować? Chyba wpędzeniem pewnej części firm w spiralę zadłużenia. Kiedy pozwolicie ludziom otwierać firmy bez tej daniny? Czemu nikt nie patrzy jak dużo uczciwych podatników chciałoby wystartować z własną małą działalnością, ale blokują ich właśnie te opłaty? Dlaczego np. nie wprowadzić kwot wolnych od tych danin? Głupie pytania – jeszcze się ludziom lepiej zacznie żyć, zaczną wracać do kraju i zakichany ZUS będzie generować jeszcze większy dług. A tak? Zmęczonym społeczeństwem łatwiej manipulować. Rzuca się komiczne obietnice przed wyborami a później i tak robi się swoje (czyt. dla siebie i swoich ludzi).

hlhenryk

10 kwietnia 2015 Odpowiedz

Takie propozycje, to żadne ulepszenie panującego systemu obciążeń małych firm. Niezbędne są decyzje radykalne! Np. zwiększenie kwoty wolnej od podatku z obowiązującego dziś poziomu 3091 zł, do – powiedzmy – kwoty równej obowiązkowym składkom na ZUS. W takiej sytuacji ZUS nie straci, a firmy będą szybciej się rozwijać!

olo

10 kwietnia 2015 Odpowiedz

#hlhenryk masz rację może to jest jakieś rozwiązanie kwota wolna 15k zł akurat jest na zus

tomitomi

10 kwietnia 2015 Odpowiedz

….szmaty !,,, mnie zus zaje..bał na amen …..,

kraft

10 kwietnia 2015 Odpowiedz

to dobra wiadomość dla…ZUS

R81

10 kwietnia 2015 Odpowiedz

Gdzie tutaj sprawiedliwość? Solidna firma, działająca od lat, płacąca ponad 1000 zł ZUSu również powinna otrzymać preferencyjne warunki.
Opłacam swój ZUS od 16 lat, a także ZUS pracownika od lat 10. Czy ktoś mojej firmie pomógł na początku działalności? Otóż NIE!

lolo

14 kwietnia 2015 Odpowiedz

Będzie zaraz lament po tym co napiszę :
Ale dobrze że zus jest taki wysoki bo praktycznie prawie żadna nowa firma nie pojawi się na rynku w którym działam ten preferencyjny też powinni zlikwidować – mam kilka procent rynku i niech te półgłówki podnoszą zusy i podatki i opłaty to będę spał spokojniej bo nikt nowy mi się w interesy nie będzie wpieprzał i tak wszyscy ledwo przędą w branży ale jakoś przędą

zyczliwa

15 kwietnia 2015 Odpowiedz

wiecej sie nie da?na pewno sie da..banda zlodziei,nie ma jak ZUS lepiej postarac sie o jakas wyimaginowana rente, dorabiac na lewo i bdziemy bardziej do przodu bo zakaldac sie firmy w tym kraju nie oplaca..

Yanek

15 kwietnia 2015 Odpowiedz

“Za dużo” to mało powiedziane, moim zdaniem to chora kwota. W UK minimalne składki są o połowę niższe, a kwota wolna od podatku 10 razy wyższa. Wspaniale, że polscy przedsiębiorcy mogą przenosić tam swoje firmy i rocznie oszczędzać na podatkach nawet kilkanaście tysięcy złotych, legalnie http://dezi.pl/?legalnosc-rozwiazan,202

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*